2X2 ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΓΙΑ ΤΟΝ Ν.Ε.Ο.Λ.
ΝΙΚΕΣ ΣΤΟ ΛΗΞΟΥΡΙ ΜΕ ΣΦΗΚΑ 80-73 ΣΕ ΕΞ ΑΝΑΒΟΛΗΣ ΑΓΩΝΑ
ΚΑΙ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ 38-50
…….Η ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΦΑΝΗΚΕ
     Το Σάββατο ο Ναυταθλητικός Εκπολιτιστικός Όμιλος Ληξουρίου αντιμετώπισε στο κλειστό της Παλλικής την ΣΦΗΚΑ ΠΑΤΡΩΝ, σε αγώνα εξ’ αναβολής, για τη 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 ΕΣΚΑΗ και επιβλήθηκε με σκορ 80-68.
      Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει διαφορά στο σκορ με αποτέλεσμα η περίοδο αυτή να κλείσει 18-16 υπέρ των γηπεδούχων. Στη δεύτερη περίοδο οι παίχτες του ΝΕΟΛ φαίνονται να πατούν καλύτερα στο παρκέ από τους φιλοξενούμενους και σιγά-σιγά αποκτούν διαφορά της τάξεως των 8 πόντων, την οποία όμως απόλεσαν πολύ γρήγορα προς το τέλος του δεκαλέπτου, και το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχος να προηγούνται με βραχεία κεφαλί, 38-37. Στην επανάληψη η πατρινή ομάδα πέρνει κεφάλι στο σκορ με 3 πόντους (41-44), όμως κάπου εκεί ξεκινάει η αντεπίθεση των παιχτών του Μάρκου Τζουγανάτου. Με σωστές επιθετικές επιλογές, αλλά και καλά ποσοστά ευστοχίας (και με μπροστάρη τον Σ. Ρουμελιώτη), ο ΝΕΟΛ πραγματοποιεί σερί 19-9 και η τρίτη περιόδο τελειώνει με τους γαλανόλευκους του Ληξουρίου να προηγούνται με 60-53. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Παλλικής συντήρησε μία διαφορά που κυμαινόταν από 5 μέχρι 10 πόντους και η κόρνα της γραμματείας βρίσκει τους παίχτες του ΝΕΟΛ να πανηγηρίζουν μία σπουδαίας σημασίας νίκη με σκορ 80-68.
Τα δεκάλεπτα: 18-16, 20-21, 22-16, 20-15
ΝΕΟΛ (Μάρκος Τζουγανάτος): Αντωνάτος Β. 11(1), Μπακούρος Α., Κουνάδης Χ. 7(1), Ματιάτος Κ., Ρουμελιώτης Σ. 21(6), Συνοδινός Χ. 17(3), Μουρελάτος Θ., Μαντζαβίνος Φ. 4, Βολτέρας Δ. 2, Αντωνάτος Η., Πρεντάνος Ν. 2, Αντωνάτος Γ. 14
ΣΦΗΚΑ (Φραγκοπαναγιώτης): Σκούτας, Δευτεραίος 2, Κανελόπουλος 22(6), Ξανθός 8(2), Κομνηνός, Παναγόπουλος 13, Πίκιος 17, Πίτσος 6
........ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ «ΓΛΕΝΤΙ» ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ
     Την Κυριακή η ομάδα του Μάρκου Τζουγανάτου ταξίδεψε στην Πάτρα προκειμένου να αντιμετωπισει τον ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΑΤΡΩΝ στο παιχνίδι που άνοιξε την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 ΕΣΚΑΗ, όπου και επικράτησε με σκορ 38-50.
     Οι παίχτες του ΝΕΟΛ παρότι εμφανίστηκαν αρκετά κουρασμένοι από την αναμέτρηση του Σαββάτου με τη ΣΦΗΚΑ, καθώς και από το ταξίδι στην πρωτεύουσα της Αχαϊας, εντούτοις παίζοντας πολύ παθιασμένα στην άμυνα στο β’ ημίχρονο δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους (οι οποίοι παίζανε το τελευταίο τους χαρτί για παραμονή στην κατηγορία) και πήραν δίκαια ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα.
     Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους παίχτες του ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ να εκμεταλλεύονται το αρχικό μούδιασμα των φιλοξενούμενων και να προηγούνται στα πρώτα λεπτά του αγώνα με 5 πόντους (9-4). Η διαφορά αυτή όμως εξανεμίστηκε γρήγορα και η πρώτη περίοδο έκλεισε με τις ομάδες να είναι στα ίσα 13-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αποκτούν εκ’ νέου διαφορά της τάξεως των 7 πόντων με τους γαλανόλευκους της Παλλικής να κλείνουν την ψαλίδα στο σκορ, με το αποτέλεσμα του ημιχρόνου να διαμορφώνεται στο 29-26. Στο δεύτερο μισό του αγώνα η ομάδα του ΝΕΟΛ μπήκε αποφασισμένοι να κερδίσει το ματς. Με άμυνα που έσπαγε κόκκαλα αποκτάει το προβάδισμα με 29-33, αλλά τα κακά ποσοστά στα σουτ στην επίθεση δεν αφήνουν τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν περαιτέρω στο σκορ. Οι γηπεδούχοι τρέχουν ένα μικρό σερί 4-0 και η τρίτη περίοδο τελειώνει με 33-33. Το τελευταίο δεκάλεπτο η άμυνα συνεχίζει να είναι από μπετόν, στην επίθεση οι επιλογές γίνονται πιο ορθολογικές και οι νησιώτες ξεφεύγουν γρήγορα με 7 πόντους (33-40) και ουσιαστικά “καθαρίζουν” το αγώνα. Στα λεπτά που απέμεναν οι παίχτες του Μάρκου Τζουγανάτου όχι μόνο δεν απειλήθηκαν καθόλου αλλά παίζοντας ψύχραιμα και με σωστή διαχείρηση του αγώνα διεύρυναν κι άλλο τη διαφορά, με τελικό σκορ 38-50.
Τα δεκάλεπτα: 13-13, 16-13, 4-7, 5-17
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ: Κοτσιφάς, Τσαγκάνης, Καρέλας 4, Γάλλος 6(2), Κοσμόπουλος 8, Λαλιώτης 6, Τσακαλογιάννης 2, Σωτηρόπουλος 4, Σμπαρούνης, Μέρμηγκας 5, Ανδρουτσόπουλος 3(1)
ΝΕΟΛ (Μάρκος Τζουγανάτος): Αντωνάτος Β. 3, Μπακούρος Α. 2, Κουνάδης Χ. 6(1), Ματιάτος Κ., Ρουμελιώτης Σ. 6(1), Συνοδινός Χ. 12, Μουρελάτος Θ. 3(1), Μαντζαβίνος Φ., Βολτέρας Δ. 1, Αντωνάτος Η. 5(1), Πρεντάνος Ν. 4, Αντωνάτος Γ. 8.
41 – 52
«ΓΡΟΥΣΟΥΖΙΚΗ» Η 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ Α.Σ.Κ.
3Η ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΗΤΤΑ ΣΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΟΥ
Α.Σ.Κ. – ΕΦΑ ΑΙΓΙΟΥ  41-52
     Τρίτη συνεχόμενη ήττα εντός έδρας για τον Α.Σ.Κ. αφού το Σάββατο το μεσημέρι στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β΄ κατηγορίας Ε.Σ.Κ.Α.Η. έχασε στο κλειστό γυμναστήριο «Αντ. Τρίτσης» από την ΕΦΑ Αιγίου με σκορ 41-52 και μετά την νίκη έκπληξη του Παναχαϊκού επί του Σείριου εκτός έδρας μπαίνει σε «περιπέτειες».
     Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο  πήγαιναν πόντο-πόντο και την ΕΦΑ να το κλείνει προηγούμενη στο σκορ με 4 πόντους (30-34).
     Στο τέταρτο δεκάλεπτο για την  ομάδα του Πάνου Ματιάτου ήταν «καταδικαστικό» αφού σε αυτό το διάστημα έγιναν πολλά λάθη στις επιλογές και βεβιασμένα σουτ των παικτών μας με αποτέλεσμα η Αιγιώτικη ομάδα να πάρει μια διαφορά δέκα πόντων την οποία συντηρούσε εύκολα και στο τέλος έφυγε με το «ροζ» Φ.Α. από το «Αντ. Τρίτσης».
     Συμπερασματικά η ομάδα μας προσπάθησε πάρα πολύ και πάλεψε για το καλύτερο χωρίς ωστόσο να καταφέρει να αποφύγει την 3η συνεχόμενη εντός έδρας ήττα της που πλέον κάνει επισφαλές στην συνέχεια το μέλλον της στην κατηγορία.
     Η Πατρινή ομάδα παρά την ταλαιπωρία της από το πολύ άσχημο ταξίδι για να έρθει αυθημερόν στο νησί μας στο τέλος ήταν καλύτερη και επικράτησε δίκαια του Α.Σ.Κ..
     Αξίζει να σημειωθεί ότι τον αγώνα σφύριξε μόνο ένας διαιτητής αφού ο δεύτερος είχε επηρεαστεί από τις άσχημες συνθήκες του ταξιδιού και δεν μπορούσε να συμμετέχει στον αγώνα.
Δεκάλεπτα: 9-10, 18-20 (ημίχρονο), 30-34, 41-52 (τελικό).
Α.Σ.Κ.:(Π. Ματιάτος), Σαρρής 10, Γεμενεντζής 5, Καραπέτσας 6, Καλαφάτης, Ντεράϊ, Κρητικός 6, Πορτελάνος 11, Παπαδάτος 1, Καβαλλιεράτος 2, Μαγουλάς.
ΕΦΑ Αιγίου:(Μ. Καραφωτιάς), Χατηβασιλείου 14, Μέρμηγκας 2, Βασιλείου, Δούσκας 6, Βαγεβάς 3, Τσιάρας 6, Κωνσταντακόπουλος 9, Καραφωτιάς 12