Κυριακή, Δεκεμβρίου 16

Ε.Σ.Κ.Α.Η.:ΠΑΙΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Ηρακλής Πύργου-Ν.Ε.Ο.Ληξουρίου 57-49...Ανώδυνη ήττα

Την ήττα γνώρισε μετά από πολύ καιρό (σχεδόν τρεις μήνες από την έναρξη του πρωταθλήματος και μετά από 11 νικηφόρους σερί αγώνες) η παιδική ομάδα του Ληξουρίου από την αντίστοιχη του Ηρακλή στον Πύργο, με σκορ 57-49 κάτι που σίγουρα δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική διαφορά ποιότητας των δύο συλλόγων.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα και κρίθηκε στο τέλος, μετά τον τραυματισμό του Παγώνη (διάστρεμμα και αποχώρηση του παίκτη) και την αποβολή του Α. Μαρούλη με 5 φάουλ, σχεδόν 3 λεπτά πριν την κόρνα της γραμματείας.
Πάντως και χωρίς να αποτελεί δικαιολογία, η κούραση του ταξιδιού στην πόλη της Ηλείας, στέρησε μεγάλο μέρος από την φρεσκάδα των παικτών του Μ. Δούλια ενώ και η απόδοση της front line του ΝΕΟΛ ήταν κατώτερη του αναμενόμενου-Παγώνης,Αλέξης και Στέφανος Μαρούλης πέτυχαν συνολικά μόλις 5 πόντους. Έτσι περνά σε δεύτερη μοίρα η εκπληκτική απόδοση του Βολτέρα που σημείωσε 30 πόντους, χωρίς πάντως να έχει αποφύγει αρκετά λάθη, που μαζί με την ώριμη εμφάνιση του Δρακόπουλου (12 πόντοι), οδηγούσαν εκ του ασφαλούς την επίθεση των νησιωτών.
ΠΑΙΔΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2013
Η εξέλιξη του ματς: Από το τζάμπολ ο ΝΕΟΛ βρέθηκε πίσω στο σκορ και η πρώτη περίοδος κλείνει με τον Ηρακλή προηγούμενο 18-11.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Ληξούρι βελτιώνει την άμυνα του και κλείνει την ψαλίδα της διαφοράς στο ημίχρονο, που βρίσκει την ομάδα του Πύργου προηγούμενη με 32-26. Με την έναρξη της τρίτης περιόδου τα πράγματα βελτιώνονται ακόμα περισσότερο και ο αγώνας πάει στον πόντο 41-40.
Τελευταίο δεκάλεπτο και η ομάδα της Κεφαλονιάς περνάει μπροστά με 45-41, αλλά η αποχώρηση του Παγώνη με τραυματισμό, η αποβολή του Μαρούλη με 5ο φάουλ και η ατυχία σε δύο κρίσιμες επιθέσεις ( η μπάλα στριφογύρισε αλλά δεν μπήκε στο καλάθι), φέρνει τον Ηρακλή μπροστά με προβάδισμα 3 πόντων (49-46).
Από κει και πέρα στο τελευταίο δίλεπτο, ένα... περίεργο τρίποντο του Συνετού (μοναδικό του καλάθι στον αγώνα) και η ψυχραιμία στις βολές των παικτών του αντιπάλου οδήγησαν το ματς στο τελικό 57-49.
Αυτή η ήττα λοιπόν-μέσα στο πρόγραμμα όπως λένε- δεν κοστίζει τίποτα περισσότερο από την απώλεια ενός βαθμού για την ομάδα του Ληξουρίου, καθώς στη συνέχεια του πρωταθλήματος και με δεδομένη την ποιότητα και το ταλέντο των παιδιών της Κεφαλονιάς (δίκαια συγκαταλέγονται ήδη στις 6 καλύτερες ομάδες της περιφέρειας) η επιτυχία αυτής της ομάδας είναι εξασφαλισμένη.
Καλή η διαιτησία του αγώνα (Σοφιανόπουλος-Βλάχος) αλλά αρνητικότατες εντυπώσεις προκάλεσε η καθυστερημένη τους άφιξη- ο αγώνας είχε οριστεί στις 2.30 και ξεκίνησε στις 2.45 όπως επίσης και της γραμματείας.
   Σκορ ανά δεκάλεπτο: 18-11, 32-26, 41-40, 57-49
Ηρακλής Πύργου (Διαμαντόπουλος): Διαμαντόπουλος 25(1), Κονδύλης, Λιάβας 9, Κωσταρέλος, Συνετός 3(1), Καρουμπάλης, Σχίζας 8, Μπούκλης, Ράττας, Τάταρης 12
Ν.Ε.Ο.Λ (Μ. Δούλιας), Αντωνάτος, Καππάτος 2 , Δρακόπουλος 12 , Βολτέρας 30(1), Γιακουμάτος, Μπελίτσης, Πυλαρινός, Μαρούλης Στ. , Μαρούλης Αλ. 2, Παγώνης 3, Μουδήλος , Κρητικός
Επόμενη αγωνιστική (4η β΄φάσης) στις 13/1/2013 με τον Γλαύκο στα Ροίτικα.