Τρίτη, Μαΐου 1

Νίκη στην παράταση για τον Ν.Ε.Ο.Λ. 67-63 την Ολυμπιάδα και 2η θέση

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι που “έσπασε” καρδιές, ο Ν.Ε.Ο.Λ. λύγισε την αντίσταση της Ολυμπιάδας με 67-63 στην παράταση (54-54 κ.α.) και κατέκτησε την 2η θέση στην Α1 ΕΣΚΑ-Η, μία αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου.
Η νίκη αυτή ισοδυναμεί με πλεονέκτημα έδρας για τους δύο πρώτους γύρους των πλέι οφ (α’ γύρος και ημιτελικά).
Ο Ν.Ε.Ο.Λ. μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 14-6 (5′). Η Ολυμπιάδα, ωστόσο, κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του ματς, ισοφάρισε 18-18 (10′) και πήγε στα αποδυτήρια με +6 (26-32).
Το σκηνικό δεν άλλαξε στην γ’ περίοδο (38-42) ούτε στα πρώτα πέντε λεπτά του δ’ δεκαλέπτου (44-51, 35′). Στο σημείο εκείνο μίλησε το “ένστικτο επιβίωσης” των παικτών μας, οι οποίοι με πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο έκαναν ένα επιμέρους σερί 10-2 (54-53, 39′), πριν ισοφαριστούν με μία βολή 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (54-54).
Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι με καλύτερη ψυχολογία, από την ανατροπή, και σωστές επιθέσεις πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 67-63.
*Επόμενος και τελευταίος αγώνας για τον Ν.Ε.Ο.Λ. στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος (26η αγωνιστική) απέναντι στον πρωτοπόρο Α.Σ.Κ. στο Αργοστόλι την Κυριακή 06/05.
Τα δεκάλεπτα: 18-18, 26-32, 38-42, 54-54 (κ.α.), 67-63 (παρ.)
Ν.Ε.Ο.Λ. (Τζουγανάτος): Αντωνάτος 12, Παπαγιάννης 3, Π. Συνοδινός 15 (2), Ντούλες, Βεργανελάκης 10 (1), Χ. Συνοδινός 3 (1), Λιάκος 3, Αθανασόπουλος, Μαρούλης 1, Τρυφωνόπουλος 20, Χαλκιάς, Μπέτι.
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Δίπλαρος): Κατσαΐτης 11 (1), Καρακάσης 12, Τουλάτος 11, Γιαλελής 7 (1), Αδαμόπουλος 8, Κουμανιώτης 7 (2), Καραδημητρίου, Σουντρής 7.