Τετάρτη, Ιουλίου 24

15ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ / ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ: Άνετη επικράτηση (13-7) της Εθνικής Γυναικών επί της Βρετανίας

asimaki5
ΦΩΤΟ: Τοπ σκόρερ της Εθνικής μας η Αλεξάνδρα Ασημάκη με 5 γκολ
Την νίκη που επιζητούσε πήρε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών, επί της Βρετανίας με 13-7, γεγονός που της επιτρέπει να δει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια στον Όμιλο της, εν αναμονή πάντα του κρίσιμου αγώνα της Πέμπτης με τον Καναδά που θα καθορίσει και την τελική της θέση.
Δύο πρόσωπα έδειξαν τα κορίτσια μας χθές. Νωθρές στο πρώτο μισό του αγώνα, επέτρεψαν στις Βρετανίδες να μείνουν στο παιχνίδι, αλλά όταν πήραν μπρος και η Αλεξάνδρα Ασημάκη το όπλο της (5 γκολ) – 4 σημείωσε η Χριστίνα Τσουκαλά - μέσα σε δύο μόλις λεπτά στην 3η περίοδο μετέτρεψαν το 3-3 σε 6-3 υπέρ τους.
Από εκεί και πέρα, ο έλεγχος του αγώνα πλέον ήταν στα χέρια των διεθνών μας που, παρά την προσωρινή μείωση σε 6-9 και 7-10 από τη Βρετανία, είχαν τον τρόπο να φτάσουν σε μια άνετη επικράτηση.
Αυτή ήταν η 14η νίκη μας επί της Βρετανίας στα 18 συνολικά μεταξύ μας παιχνίδια και η πρώτη φυσικά σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα όπου δεν είχαμε προϊστορία.
Η Εξέλιξη του αγώνα
Α’ 8ΛΕΠΤΟ: 1-0 Γκίμπσον Λ. (π/π), 1-1 Τσουκαλά (πέναλτι)
Β’ 8ΛΕΠΤΟ: 1-2 Τσουκαλά (περιφέρεια), 2-2 Γκίμπσον Λ. (φουνταριστός), 2-3 Ασημάκη (φουνταριστός), 3-3 Γκίμπσον Κ. (περιφέρεια)
Γ’ 8ΛΕΠΤΟ: 3-4 Ασημάκη (φουνταριστός), 3-5 Ασημάκη (φουνταριστός), 3-6 Αβραμίδου (περιφέρεια), 4-6 Γκίμπσον Κ. (πέναλτι), 4-7 Ψούνη (περιφέρεια), 5-7 Γουινστάνλεϊ (π/π), 5-8 Ασημάκη (π/π)
Δ’ 8ΛΕΠΤΟ: 5-9 Τσουκαλά (περιφέρεια), 6-9 Γουίλκοξ (π/π), 6-10 Ασημάκη (π/π), 7-10 Κλέητον (περιφέρεια), 7-11 Μανωλιουδάκη (περιφέρεια), 7-12 Τσουκαλά (π/π), 7-13 Αβραμίδου (πέναλτι)
ΒΡΕΤΑΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 7-13
(1-1, 2-2, 2-5, 2-5)
Βρετανία (Πολ Μετζ): Μόρρις, Γουίλκοξ 1, Μακ Κέην, Γκίμπσον Κ. 2, Χόι, Νίξον, Γκίμπσον Λ. 2, Μουσκγρόουβ, Ιτάιμπιτ, Γουινστάνλεϊ 1, Κλέητον 1, Φάουλερ, Σμιθ
3/8 π/π, 1/1 πέναλτι, 1 φουνταριστός, 2 περιφέρεια
Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά 4, Διαμαντοπούλου Β., Ψούνη 1, Πλευρίτου Μαργ., Αβραμίδου 2, Ασημάκη 5, Ρουμπέση, Κότσια, Μανωλιουδάκη 1, Πλευρίτου Ελ., Μπενέκου Ελ., Διαμαντοπούλου Χρ.
3/7 π/π, 2/2 πέναλτι, 5 περιφέρεια, 3 φουνταριστός
Διαιτητές: Γκίντεον Ρέμνετ (Ολλανδία), Αναστασία Σκόβπινα (Ουζμπεκιστάν)
Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής μας ομάδας, την Πέμπτη (11.50) ο Καναδάς. Με τον αγώνα αυτόν ολοκληρώνεται η πρώτη φάση της διοργάνωσης.