Πέμπτη, Ιουλίου 25

15ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ / ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ: Βόλτα στο λόφο του Μόνζουικ, η Εθνική μας, 24-4 τη Νέα Ζηλανδία

fountoulis
ΦΩΤΟ: Έξι από τα 24 συνολικά γκολ της Εθνικής μας
 επί της Νέας Ζηλανδίας, πέτυχε η Γιάννης Φουντούλης
Την πλέον ευρεία νίκη της σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα πέτυχε σήμερα η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών, στη Βαρκελώνη, επικρατώντας με χαρακτηριστική άνεση της αδύναμης Νέας Ζηλανδίας με 24-4.
Ήταν η δεύτερη στη σειρά νίκη της στον Α’ Όμιλο όπου μετέχει, μετά την εντυπωσιακή νίκη (6-4) της πρεμιέρας επί του Μαυροβουνίου.
Έτσι, μεθαύριο, απέναντι στους οικοδεσπότες Ισπανούς, ουσιαστικά παίζει την πρωτιά στον Όμιλο, που θα την φέρει αντιμέτωπη με τον τέταρτο του Β’ Ομίλου (Νότια Αφρική).
Η μεγάλη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, στο αποψινό παιχνίδι, ασφαλώς και επέτρεψε στους διεθνείς μας να κινηθούν σε πιο χαλαρούς ρυθμούς , ενώ έδωσε την ευκαιρία στον Σάκη Κεχαγιά να δώσει χρόνο συμμετοχής σε ολόκληρη την 13άδα που έχει στην διάθεση του.
Συνολικά 8 διεθνείς μας χρίστηκαν σκόρερ με τοπ τον Γιάννη Φουντούλη (6) και από κοντά τον Κώστα Μουρίκη (5), σε έναν εύκολο όπως αποδείχθηκε και στην πράξη αγώνα, που εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία από πολύ νωρίς.
Πέναλτι, 3.27’’ από το τέλος, απέκρουσε ο Κώστας Γαλανίδης που έπαιξε το τρίτο και τέταρτ 8λεπτο.
Η Εξέλιξη του αγώνα
Α’ 8ΛΕΠΤΟ: 0-1 Φουντούλης (περιφέρεια), 1-1 Πάι (περιφέρεια), 1-2 Βλαχόπουλος (περιφέρεια), 1-3 Βλαχόπουλος (περιφέρεια), 1-4 Φουντούλης (περιφέρεια), 2-4 Τζάκσον (φουνταριστός), 2-5 Φουντούλης (π/π)
Β’ 8ΛΕΠΤΟ: 2-6 Κολόμβος (φουνταριστός), 2-7 Κολόμβος (φουνταριστός), 2-8 Φουντούλης (π/π), 2-9 Φουντούλης (π/π), 2-10 Μουρίκης (κόντρα), 2-11 Βλαχόπουλος (π/π),2-12  Μουρίκης (π/π), 2-13 Γούνας (περιφέρεια), 3-13 Λιούις (5μ)
Γ’ 8ΛΕΠΤΟ: 3-14 Μουρίκης (φουνταριστός), 3-15 Μουρίκης (φουνταριστός), 3-16 Αφρουδάκης (π/π), 3-17 Μυλωνάκης (περιφέρεια), 3-18 Μυλωνάκης (π/π), 3-19 Γούνας (π/π)
Δ’ 8ΛΕΠΤΟ: 3-20 Γούνας (περιφέρεια), 3-21 Φουντούλης (κόντρα), 4-21 Μπράιαντ (πέναλτι), 4-22 Γούνας (π/π), 4-23 Γεννηδουνιάς (π/π), 4-24 Μουρίκης (φουνταριστός)
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 4-24
(2-5, 1-8, 0-6, 1-5)
Νέα Ζηλανδία (Ζόζεφ Σάικ): Σμιθ (Κίνγκσμιλ), Λιούις 1, Κάρυ, Λόουρι, Ρος, Σάιπρατ, Τζάκσον 1, Σμωλ, Λουι – Φακαοτιμανάβα, Μπράιαντ 1, Τάισεν, Πάι 1
0/2 π/π, 1/2 πέναλτι, 1 5μ., 1 φουνταριστός, 1 περιφέρεια
Ελλάδα (Σάκης Κεχαγιάς): Τσαλκάνης (Γαλανίδης), Μυλωνάκης 2, Γούβης, Γεννηδουνιάς 1, Φουντούλης Ι. 6, Ποντικέας, Αφρουδάκης Χρ. 1, Δελακάς, Μουρίκης 5, Κολόμβος 2, Γούνας 4, Βλαχόπουλος 3
10/14 π/π, 7 περιφέρεια, 5 φουνταριστός, 2 κόντρα
Διαιτητές: Γκίντεον Ρέμνετ (Ολλανδία) – Χατέμ Γκάμπερ (Αίγυπτος)
Επόμενος αντίπαλος την Παρασκευή (22.30) η Ισπανία με την οποία και κλείνει η σειρά των αγώνων στον Όμιλο μας.