Δευτέρα, Δεκεμβρίου 3

Τρίτωσε το καλό για τον ΑΣΚ (63-56 τον Κρόνο Στρεφίου)

Την τρίτη νίκη του σε τέσσερις αγώνες στο πρωτάθλημα της Β’ ΕΣΚΑΗ πέτυχε ο Αθλητικός Σύλλογος Κεφαλονιά επί του Κρόνου Στρεφίου με 63-56, έστω και αν το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα των δύο ομάδων στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

«Μαγική εικόνα» στη βραδινή παράσταση (ΑΣΚ – Κρόνος 63-56)
  Ο ΑΣΚ νίκησε στο... ρελαντί και μόνο όταν «έσβησε», δόθηκε η δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν και μάλιστα σε απόσταση αναπνοής 59-56 ένα λεπτό πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Εκεί ήταν και η μοναδική φορά που η ομάδα της Κεφαλονιάς αισθάνθηκε μία κάποια απειλή, διότι σε όλο το υπόλοιπο διάστημα και μέχρι το τέταρτο 10λεπτο που ο Κρόνος άρχισε να μειώνει, η διαφορά κυμαινόταν στους 15 με 20 πόντους (19-4 στο 10', 38-21 στο 24', 55-41 στο 33').
   Στο 15' της αναμέτρησης ο Βαλλιανάτος υπέστη διάστρεμμα και αποχώρησε από το παιχνίδι (επηρεάζοντας ψυχολογικά την ομάδα), ωστόσο ο Μπάμπης Καβαλλιεράτος που τον αντικατέστησε πραγματοποίησε εξαιρετικό παιχνίδι και βοήθησε με 22 πόντους, ώστε να έρθει η 3η επικράτηση σε τέσσερις αγώνες στο πρωτάθλημα της Β' ΕΣΚΑ-Η.
   Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, πάντως υπάρχουν παράπονα για τη διαιτησία, η οποία ήταν εριστική και «τιμώρησε» τον ΑΣΚ με τεχνικές ποινές και έδωσε τη δυνατότητα στον Κρόνο να ξαναμπεί στο παιχνίδι
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:19-4, 32-21, 50-36, 63-56
ΑΣΚ (Μ. Μαρκάτος): Παλημέρης, Κρητικός 13(2), Παπαδάτος Γ. 2, Γεμενετζής 4, Καραπέτσας, Βαλλιανάτος 6, Σαρρής 3, Πορτελάνος 13 (1), Καβαλλιεράτος 22.
ΚΡΟΝΟΣ: (Κουρνούτος): Καραλής, Πυρομάλλης 5, Παπαδόπουλος 7, Παναγιωτόπουλος 7, Αναγνώστου 6, Κουρνούτος 28 (5).