Κυριακή, Μαΐου 10

Στην Α2 ΕΣΚΑΗ ο ΝΕΟΛ 77-64 την ΕΦΑ Αιγίου

Ο Ν.Ε.Ο.Λ., δύο αγωνιστικές πριν το τέλος των μπαράζ, εξασφάλισε και μαθηματικά την άνοδό του στην επόμενη κατηγορία, επικρατώντας της μαχητικής και εύστοχης Ε.Φ.Α. Αιγίου με 77-64.
Οι παίκτες του Ν.Ε.Ο.Λ. μέχρι το όγδοο λεπτό δεν είχαν χάσει ούτε ένα σουτ (!!!) και έτσι προηγήθηκαν με 27-20 του Αιγίου στο πρώτο δεκάλεπτο.
Οι παίκτες του Αιγίου ήταν μαχητικοί και εύστοχοι, αλλά ο Ν.Ε.Ο.Λ. συνέχισε βελτιώνοντας την άμυνα του κατόρθωσε να διευρύνει τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς έφτασε να προηγείται με 49-35 στο ημίχρονο.
Οι δεκαπέντε πόντοι της διαφοράς παρέμεναν μέχρι και το 26:30 του αγώνα, όταν με ένα ξέσπασμα και ένα επιμέρους 10-3, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στους 22 πόντους.
Ο Προπονητής του Ν.Ε.Ο.Λ. Μάρκος Τζουγανάτος, ο οποίος είχε ήδη κάνει αρκετές αλλαγές, εμπιστεύτηκε τους πιτσιρικάδες του στο τέταρτο δεκάλεπτο και εκείνοι δεν του έβαλαν δύσκολα: Κράτησαν τη διαφορά στους 20 πόντους μέχρι και το 37΄ και μόλις στα τρία τελευταία λεπτά οι Αιγιώτες περιόρισαν τη διαφορά στο τελικό 77-64.
Στα αποδυτήρια, οι πανηγυρισμοί είχαν από όλα: Κατάβρεγμα,  συγκίνηση από τη διοίκηση και κάποιους μεγαλύτερους σε ηλικία και εμπειρία παίκτες, χειροκροτήματα και την ιαχή «ΝΕΟΛ» να δείχνει την χαρά από την ευόδωση μιας δύσκολης προσπάθειας.
Τα δεκάλεπτα: 27-20, 22-15, 19-11, 9-18.
Ν.Ε.Ο.Λ.: (Μάρκος Τζουγανάτος), Αντωνάτος 9,   Μπακούρος, Συνοδινός Παναγής 7 (1), Παγώνης 6 (2), Βολτέρας 3, Συνοδινός Χρήστος 22 (4)
Αλεξόπουλος 15 (3), Παριώτης, Μπελίτσης 4, Πυλαρινός 4, Μουδήλος 2, Αραβαντινός Χ. 5 (1).
ΕΦΑ ΑΙΓΙΟΥ: (Δούσκας), Πλέσσας 5, Βαγενάς, Τζώρτζης 13 (2), Κωστόπουλος 14 (1), Καριοφύλλης, Μιχαλόπουλος, Ιατρόπουλος 9, Παπαγεωργίου 6