Δευτέρα, Μαΐου 25

Η "κούπα" των προπαίδων στη καλύτερη Σάμη... Νίκη στον τελικό 8-2 τα Διλινάτα

Η Σάμη ήταν η φετινή πρωταθλήτρια του προπαιδικού πρωταθλήματος της Ε.Π.Σ.Κ.Ι., αφού στο σημερινό τελικό με αντίπαλο τα Διλινάτα επικράτησε ύστερα από πολύ καλή εμφάνιση εύκολα με σκορ 8-2.
Για τα Διλινάτα ήταν η πρώτη τους ήττα φέτος και ήταν αρκετή για να τους στερήσει την πρώτη κούπα της ιστορίας τους.
Η Σάμη ήταν καλύτερη και μέσα από το παιχνίδι της ομάδας φάνηκε η σοβαρή και πολύ καλή δουλειά που γίνεται σε αυτή από τον Κώστα Καβαλλιεράτο.
Τα γκολ
Στο 1’ η Σάμη θα έχει δοκάρι σε φάουλ του Daut.
Στο επόμενο λεπτό θα προηγηθούν 0-1 με πλασέ του Βιτωράτου μέσα από την περιοχή.
Ο Βιτωράτος και πάλι στο 12’ με σουτ μέσα από την περιοχή θα είναι ο σκόρερ του 0-2 για τους τυπικά φιλοξενούμενους.
Το 0-3 για τη Σάμη θα πετύχει στο 17’ ο Trifi με σουτ μέσα από την περιοχή.
Τα Διλινάτα θα μειώσουν το σκορ σε 1-3 με αυτογκόλ του Daut στο 18’.
Μάλιστα στο 24’ θα μειώσουν ακόμη περισσότερο σε 2-3 με δυνατό σουτ του Αναλυτή.
Ο Ζαχαράτος στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου θα ανεβάσει την διαφορά στο 2-4 και κάπου εκεί το παιχνίδι αρχίζει να γέρνει υπέρ των φιλοξενούμενων.
Να σημειώσουμε ότι τα παιχνίδια στη κατηγορία αυτή έχουν διάρκεια 70’ (2Χ35).
Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 38’ τα Διλινάτα θα χάσουν την ευκαιρία να μπουν ξανά στο παιχνίδι όταν το πέναλτι που είχε κερδίζει ο Kiriai και εκτελεί ο Λουκάτος αποκρούεται από τον Αλυσανδράτο.
Νέα ατυχία για τα Διλινάτα στο 41’ όταν το δυνατό σουτ του Καραντινού θα σταματήσει στο δοκάρι του Αλυσανδράτου.
Σουτ του Trifi στο 53’ μέσα από την περιοχή θα ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 2-5.
Στο 58’ ο Βιτωράτος θα πετύχει χατ τρικ και το 2-6 με πλασέ μέσα από την περιοχή.
Σειρά του Trifi να πετύχει το δικό του χατ τρικ και το 2-7 στο 64’ με πλασέ μέσα από την περιοχή.
Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με ένα εντυπωσιακό γκολ του Βιτωράτου στο 69’ κάνοντας καρέ τερμάτων και το τελικό 2-8 για την μετέπειτα πρωταθλήτρια ομάδα της Σάμης.
Μετά τη λήξη του αγώνα έγιναν οι καθιερωμένες απονομές.
Στους ηττημένους το κύπελλο και τα μετάλλια του δευτεραθλητή και στους πρωταθλητές το κύπελλο του πρωταθλητή και τα ανάλογα μετάλλια.
Τα μετάλλια στις δυο ομάδες όπως και το κύπελλο στους ηττημένους απένειμε ο αντιπεριφερειάρχης κ. Π. Δρακουλόγκωνας, ενώ το κύπελλο του πρωταθλητή ο αντιπρόεδρος της Ε.Π.Σ.Κ.Ι. κ. Θέμης Βαλσαμής.
Παρόντες οι πρόεδροι των δυο ομάδων κ.κ. Κ. Βαρτελάτος και Γ. Πολυχρονάτος και τα μέλη του Δ.Σ. της Ένωσης κ.κ. Γ. Καραντινός και Ηλ. Κουρκουμέλης.
Να τονίσουμε τη μεγάλη παρουσία των φιλάθλων που χάρηκαν αρκετά από το θέαμα που παρακολουθούσαν από τα «πιτσιρίκια» και των δυο ομάδων και για αυτό τους αντάμειψαν με το ζεστό τους χειροκρότημα.
Διαιτητής ο κ. Σπύρος Μαγουλάς με βοηθούς την κα Ε. Μοσχονά και τον Ε. Θανάση.
Διλινάτα:(Σ. Αναλυτής), Πανταζής, Κρεμμύδας (36’ Μπόνγκο), Αντωνάτος, Κατσούρης, Μαλιαγρός (47’ Θωμάς), Αναλυτής (57’ Τζωρτζάτος), Λουκάτος, Κιριάι, Sulaj, Μολφέτας, Καραντινός.

Σάμη:(Κ. Καβαλλιεράτος), Αλυσανδράτος, Καβαλλιεράτος Γ., Πολυχρονάτος, Στεφανάτος, Βιτωράτος Δ., Ζαχαράτος, Τrifi (Σοφιανός), Daut, Γκρεμός, Καψογιώργος (53’ Καβαλλιεράτος Ζ.), Δρακουλόγκωνας (50’ Μπάλλας).