Πέμπτη, Δεκεμβρίου 20

Σπουδαία νίκη του Ν.Ε.Ο.Λ. επί του Άρη Νίκαιας με σκορ 58-56

Μια μεγάλη από βαθμολογικής άποψης και ψυχολογίας νίκη πέτυχε σήμερα το μεσημέρι ο Ν.Ε.Ο. Ληξουρίου, στο Κλειστό Παλλικής, επί του ουραγού του βαθμολογικού πίνακα Άρη Νίκαιας και σε εξ’ αναβολής αγώνα της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής και τον 1ο όμιλο με σκορ 58-56.
Ο κόσμος και πάλι ήταν πολύς στο κλειστό και βοήθησε την ομάδα να πάρει αυτή τη σημαντική νίκη.
Το παιχνίδι από την αρχή ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με τις δυο βολές του Σαρίκα.
Η ομάδα του Μ. Τζουγανάτου μπήκε αγχωμένα και αρκετά μουδιασμένα στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο 10λεπτο να το εκμεταλλευτούν και να το κλείσουν μπροστά στο σκορ 13-21!
Στο δεύτερο ο Ν.Ε.Ο.Λ. ανέκαμψε, κατάφερε αρχικά να ροκανίσει την διαφορά και τελικά να το κλείσει με +6 πόντους διαφορά και σκορ 35-29!
Το σκορ αυτό θα είναι και αποτέλεσμα ημιχρόνου.
Στην επανάληψη και στο τρίτο 10λεπτο, οι δυο ομάδες πήγαιναν κοντά-κοντά στο σκορ και τελικά οι φιλοξενούμενοι με την ολοκλήρωση του, θα περάσουν μπροστά 46-47.
Στο τελευταίο, οι γηπεδούχοι με πίστη και ψυχή, πάλεψαν ακόμη και όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ στα 2’ πριν τη λήξη με 5 πόντους (51-56).
Στο τέλος, αφού ισοφάρισαν στα 47'' 56-56, η ψυχραιμία  του έμπειρου Σαρίκα 7’’ περίπου πριν τη λήξη με μια στις δυο εύστοχες βολές, θα γράψει τον επίλογο μιας πολύ σημαντικής νίκης των γηπεδούχων, με το ταμπλό να γράφει τελικό σκορ 58-56 υπέρ τους, αφού το τελευταίο σουτ απελπισίας του Αλεξανδρόπουλου δεν βρίσκει στόχο.
Να αναφέρουμε εδώ, ότι με την ομάδα του Άρη Νικαίας, αγωνίστηκε και ένας παλιός μας γνώριμος, από το πέρασμα του, για αρκετά χρόνια στον Α.Σ.Κ., ο Ανδρέας Πορτελάνος.
Τα 10λεπτα:13-21, 22-8, 11-18, 12-9.
Διαιτητές:Κυριακόπουλος – Μπακετέα.
Ν.Ε.Ο.Λ.:(Τζουγανάτος), Σαρίκας 2, Ανδρικόπουλος 9 (1), Συνοδινός 2, Ιωακειμίδης 7 (2), Τρυφωνόπουλος 24, Λαμπρόπουλος 6, Αναστασάκης 8.

Άρης Νικαίας:(Ζερβουλάκος), Κριτσωτάκης 3 (1), Αλεξανδρόπουλος 13 (1), Κρητικός 11, Κόλλιας 13 (1), Χατζόγλου 5 (1), Παπουτσής 11 (3).