Κυριακή, Φεβρουαρίου 19

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Ε.Σ.Κ.Α.Η.

ΝΕΟΛ Ο «ΦΟΝΕΑΣ» ΤΩΝ ΓΙΓΑΝΤΩΝ ΜΕ ΝΙΚΗ «ΧΡΥΣΑΦΙ»
ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ - ΚΑΛΥΨΕ ΚΑΙ ΤΟ -11
     Ο Ναυταθλητικός Εκπολιτιστικός Όμιλος Ληξουρίου, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 ΕΣΚΑΗ, σημείωσε σημαντική εντός νίκη επί των ΙΤΕΩΝ με σκορ 70-53.

Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης ο ΝΕΟΛ δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της ομάδας από την Πάτρα, αφού παρά την κρισιμότητα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν στο κλειστό του Ληξουρίου με πολλές απουσίες βασικών τους στελεχών και έχοντας μόλις 5 παίχτες στην αποστολή.
     Με αυτή τη νίκη οι γαλανόλευκοι του Ληξουρίου κατάφεραν όχι μόνο να ισοφαρίσουν τις αναμετρήσεις μεταξύ των ομάδων σε 1-1, αλλά μπόρεσαν να υπερκαλύψουν και τη διαφορά των 11 πόντων, με τους οποίους είχαν ηττηθεί στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στο κλειστό των Ροϊτικων, και έτσι να έχουν το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας.
     Ύστερα από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι παίχτες του Μάρκου Τζουγανάτου απόκτησαν τα ηνία του αγώνα και με συνεχόμενα εύστοχα σουτ τριών πόντων βρέθηκαν να προηγούνται με 18-11 στο τέλος της περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο η ευστοχία των παιχτών του ΝΕΟΛ έξω από τα 6,75 συνεχίστηκε και παρά την κακή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων η διαφορά αυξήθηκε κι άλλο, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με σκορ 41-30. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Παλλικής συνεχίζει να ανοίγει την ψαλίδα στο σκορ, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των φιλοξενούμενων, 61-45. Η τελευταία περίοδο του αγώνα δεν επεφύλαξε κάτι το ιδιαίτερο, αφού από τη μία οι παίχτες του ΝΕΟΛ προσπάθησαν να συντηρήσουν την πολύτιμη διαφορά που είχαν πάρει και από την άλλη οι παίχτες των ΙΤΕΩΝ είχαν ξεμείνει από δυνάμεις για να μπορέσουν να απειλήσουν σοβαρά τους γηπεδούχους,
Tελικό σκορ: 70-53.
Τα δεκάλεπτα: 18-11, 23-19, 20-15, 9-8
ΝΕΟΛ (Μάρκος Τζουγανάτος): Αντωνάτος Β. 18 (4), Μπακούρος Α. 3(1), Κουνάδης Χ. 2, Ματιάτος Κ., Ρουμελιώτης Σ. 3(1), Συνοδινός Χ. 6, Μουρελάτος Θ. 6(2), Μαντζαβίνος Φ. 9, Αντωνάτος Η., Πρεντάνος Ν. 15(3), Αντωνάτος Γ. 8
Ε.Σ. ΙΤΕΩΝ (Στρούζας): Μπέλλας 5, Κιάφας 8(2), Μπέρτσος 6, Βαλεόντης 22, Κάστης 12.
ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟ ΠΑΤΡΕΑ 37-48
     Έσπασε το αήττητο της έδρας του Α.Σ.Κ. αφού το Σάββατο το μεσημέρι υπέστη την πρώτη του εντός έδρας ήττα από τον πρωτοπόρο Πατρέα με σκορ 37-48.
     Η Πατρινή ομάδα ήταν καλύτερη και επικράτησε δίκαια του Α.Σ.Κ.
Δεκάλεπτα: 12-10, 6-15, 12-12, 7-11.
Α.Σ.Κ.:(Π. Ματιάτος), Ντεράϊ 2, Παπαδάτος 2, Γεμενεντζής 12, Πορτελάνος 16, Σαρρής 3 και Μαγουλάς 2.
Πατρέας:(Α. Ξενούλης), Μπιγιάννης Ι 11, Γεωργακόπουλος 3, Σωτηρόπουλος 3, Μπιγιάννης Γ. 2, Στουπάνος 8, Νικολάου 5, Λαμπρόπουλος 12.
ΞΕΠΕΡΑΣΕ ΤΗΝ ΗΤΤΑ ΜΕ ΠΑΤΡΕΑ
ΝΙΚΗΣΕ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΤΟΝ ΣΕΙΡΙΟ 68-65
     Στην συνέχεια την Κυριακή το μεσημέρι στην Πάτρα και στο Κλειστό των Ροίτικων πήρε μεγάλη νίκη 68-65 με αντίπαλο τον Σείριο Πατρών και στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Β΄ Ε.Σ.Κ.Α.Η.  ξεπερνώντας με τον καλύτερο τρόπο την ήττα της προηγούμενης ημέρας.
     Ο Α.Σ.Κ. ήταν καλύτερος και παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ στο τελευταίο δεκάλεπτο έφυγε τελικά με το πρώτο του φετινό «ροζ» Φ.Α. σε εκτός έδρας παιχνίδι.
Δεκάλεπτα: 12-17, 25-12, 14-19, 14-20.
Α.Σ.Κ.:(Π. Ματιάτος), Γεμενεντζής 18, Πορτελάνος 19, Κρητικός 12, Σαρρής 7, Παπαδάτος 10, Καβαλλιεράτος 2.