Κυριακή, Φεβρουαρίου 26

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Ε.Σ.Κ.Α.Η.

ΝΕΟΛ ΝΑΙ Ο «ΦΟΝΕΑΣ» ΤΩΝ ΓΙΓΑΝΤΩΝ ΝΙΚΗ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΤΟΝ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΟΠΟΡΩΝ ΥΠΕΡΙΩΝΑ 57-50 ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΗΝ 3η ΘΕΣΗ!!
     Μεγάλη νίκη για τον Ν.Ε.Ο.Λ. χτες στην Αμαλιάδα επί του εκ των προτοπόρων του βαθμολογικού πίνακα τοπικού Υπερίωνα με σκορ 57-50, στο ματς που άνοιξε την 19η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΗ.

Η ομάδα του Ληξουριού πιστοποιώντας τον τίτλο που της αποδώσαμε σαν «φονέας» των γιγάντων παίζοντας φανταστικό μπάσκετ ειδικά στο τελευταίο τετράλεπτο έφυγε από την πόλη της Ηλείας με το ροζ Φ.Α. στις αποσκευές της και βλέπει αισιόδοξα το μέλλον της στην συνέχεια και την συμμετοχή της στα playoffs.
     Αντίθετα η  ομάδα της Αμαλιάδας έδειξε για άλλο ένα ματς αγωνιστικό πρόβλημα στην επίθεση, καθώς παίζει πλέον χωρίς τον πρώτο σκόρερ της τον Χαρίτο.
     Με αυτή την νίκη ο Ν.Ε.Ο.Λ. πέρασε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα ενώ η ήττα αναγκάζει τον Υπερίωνα να «συγκατοικεί» πλέον στην κορυφή με τον Προφήτη Ηλεία, εφόσον φυσικά την Τετάρτη η ομάδα της Πάτρας επικρατήσει του Αχαιού και αν νικήσει η ομάδα της Αμαλιάδας τον Πανελλήνιο στην Πάτρα στο ματς που αναβλήθηκε.
     Το ματς σε γενικές γραμμές ήταν αρκετά καλό και παιζόταν πόντο πόντο, με εξαίρεση στην αρχή που ο Υπερίωνας πήρε διαφορά 7 πόντων (στην α' περίοδο) και οι φιλοξενούμενοι 5-6 πόντους (στη β' περίοδο).
     Ο Ν.Ε.Ο.Λ όμως πολύ πιο ψύχραιμος στο τέλος πήρε τελικά διαφορά και πάλι 5-6 πόντους στα μέσα της τελευταίας περιόδου και την κράτησε εύκολα μέχρι το τέλος.
Τα δεκάλεπτα: 11-10, 20-21, 36-38, 50-57.