Δευτέρα, Νοεμβρίου 20

Σημαντική νίκη για το Ν.Ε.Ο.Λ. 76-63 την Α.Γ.Ε. Ζακύνθου

Με μία μεγάλη νίκη συνέχισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Ν.Ε.Ο.Λ. χθες το μεσημέρι στο Κλειστό Γυμναστήριο Ληξουρίου, καθώς επικράτησε της Α.Γ.Ε.Ζ. με 76-63 για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑ-Η.
Η ομάδα μας μπήκε στο παιχνίδι με προσήλωση στο αμυντικό κομμάτι και προηγήθηκε 17-9 στο τέλος του α' δεκαλέπτου.
Η Ζάκυνθος προσπάθησε να αντιδράσει στη β' περίοδο, όμως το σκορ παρέμεινε στα ίδια επίπεδα (37-30).
Στο γ' δεκάλεπτο το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε με τον Ν.Ε.Ο.Λ. να έχει σταθεροποιήσει την διαφορά στους 8-10 πόντους (60-52).
Στη τελευταία περίοδο, χάρη στην πιεστική άμυνα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα, χωρίς να απειληθούν ιδιαιτέρως.
Οι παίκτες και το προπονητικό επιτελείο αφιέρωσαν τη νίκη στο Δημήτρη Μαρούλη, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στα μέσα του α' δεκαλέπτου.
Τα δεκάλεπτα: 17-9, 37-30, 60-52, 76-63
Ν.Ε.Ο.Λ. ( Τζουγανάτος): Παπαγιάννης 4, Συνοδινός Π. 6 (1), Ντούλες 2, Βεργανελάκης 26 (2), Σκροπολίθας, Συνοδινός Χ. 7 (1), Μαρούλης 3, Τρυφωνόπουλος 28, Βολτέρας.
Α.Γ.Ε.Ζ. (Κοριανίτης): Πέττας 6 (2), Τζινόπουλος 8 (1), Κοτσέτας 12 (2), Μάργαρης 3 (1), Μπονίκος 16, Μαυρίας 7, Βαρβαρίγος 11.