Κυριακή, Απριλίου 9

Ήττα για το ΝΕΟΛ..... Η "Μάχη" μεταφέρεται στο Ληξούρι - Παίρνει την νίκη και σώνεται

Έχει σφυγμό ο Ηλυσιακός!

Ο Ηλυσιακός υπερασπίστηκε τα Ιλίσια κόντρα στον ΝΕΟΛ και κερδίζοντας με 72-64 ισοφάρισε τη μεταξύ τους σειρά για τα Playouts του 1ου ομίλου της Β Εθνικής στο 2-2 και πλέον πηγαίνει στο Ληξούρι για ένα «ο θάνατός σου η ζωή μου» ντέρμπι με φόντο τη σωτηρία στην τρίτη τη τάξει εθνική κατηγορία!

Από νωρίς ο διψασμένος και με την πλάτη στον τοίχο του αποκλεισμού Ηλυσιακός κατάφερε να πάρει στα χέρια του τα ηνία της αναμέτρησης και ξεπερνώντας ένα ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο (9-7 στο 5′) να αρχίσει να ξεφεύγει και με σημαντικές αποστάσεις στον πίνακα του σκορ.

Έτσι, το αρχικό ξέσπασμα που έφερε το 19-14 στο τέλος της 1ης περιόδου σύντομα πήρε διψήφιο χαρακτήρα (29-18 στο 15′, 39-29 στο 19′), με τους γηπεδούχους μάλιστα να σταθεροποιούνται με άνεση και δίψα μπροστά στο σκορ και στο μεγαλύτερο μέρος της 3ης περιόδου (51-42 στο 25′, 57-44 στο 28′, 57-46 στο 29′) μπαίνοντας με φόρα στο τέταρτο και κρισιμότερο όλων δεκάλεπτο με φόντο την δεύτερη ευκαιρία.

Το παιχνίδι έγινε όμως για τα καλά ντέρμπι στην 4η περίοδο, όταν ο ΝΕΟΛ πήρε… φωτιά επιθετικά και τούμπαρε υπέρ της τη μάχη του μομέντουμ και με ένα μεγάλο σερί κατάφερε να πλησιάσει ακόμα και στους 2 πόντους (60-58) στο 34′. Ο Γραμματίκας όμως, σε δύο δόσεις με ένα τεράστιο τρίποντο υπό την πίεση του χρόνου και με μια φοβερή ασίστ που επέφερε γκολ φάουλ κρατούσε σθεναρά τους γηπεδούχους μπροστά (60-58 -> 63-58 στο 34′, 65-62 -> 68-62 στο 36′)!

Λίγο αργότερα δε, ο Θεοδωρίτσης έδωσε νέα πνοή στον Ηλυσιακό και με ένα κλέψιμο και γκολ φάουλ στην ίδια φάση κλείδωσε τη νίκη κάνοντας το 70-62 με 1.5 λεπτό για το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 39-32, 57-50, 72-64

Διαιτητές: Λιότσιος – Νάστος - Σκανδαλάκης

Ηλυσιάκος:(Σταθούλης), Φύτρος 3 (1), Μόσιαλος 4, Γραμματίκας 20 (5), Φώτσης 7 (1), Μπινιάκου, Κουτσοκώστας 3, Θεοδωρίτσης 15 (3), Κωστόπουλος, Στασινόπουλος 18, Αϊβαζίδης 2

ΝΕΟΛ:(Καυκής), Γεωργιάδης 9 (1), Κοντούδης 12, Σούρλιτς 15 (2), Καλδής 6, Κασπίρης 3 (1), Μαρούλης 3, Τρυφωνόπουλος 4, Τσιμίδης 8, Λαμπρόπουλος, Αγγελή 4.