Κυριακή, Φεβρουαρίου 18

Η 8η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Κ-14.... Αποτελέσματα και βαθμολογία (Φωτορεπορτάζ)

Συνέχεια με την 8η αγωνιστική, 1η για τον δεύτερο γύρο και πολύ ωραίο θέαμα, είχαμε το Σαββατοκύριακο 17-18/2/2024 στο πρωτάθλημα της κατηγορίας Κ-14 της Ε.Π.Σ.Κ.Ι. και τους τέσσερις αγώνες του προγράμματος.

Αγωνιστική δράση υπήρξε σε Αργοστόλι (2) - Ληξούρι και Σταυρό Ιθάκης.

Α.Ο. Πρόοδος Ιθάκης - Α.Ο. Αστέρας Ληξουρίου 0 - 2

Το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής άνοιξε το Σάββατο 17/2, όπου στις 10 και 15' το πρωί, στο Δημοτικό Σταυρού "Ν. Ραυτόπουλος", στο ντέρμπι των ουραγών, ο Αστέρας Ληξουρίου θα κάνει σεφτέ στις νίκες, αφού θα επικρατήσει της γηπεδούχου Προόδου με σκορ 2-0, πετυχαίνοντας τα πρώτα του γκολ στη διοργάνωση και θα αποφύγει μετά από 8 αγωνιστικές την τελευταία θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

Το γκολ του αγώνα

02’  0-1  Σ. Λυκούδης

57'  0-2  Α. Μύρτο (αυτογκόλ)

Διαιτητής ο κ. Α. Μπλίκας με βοηθούς τον κ. Ν. Αντωνιάδη και την κα Κ. Χαρίση.

Πρόοδος Ιθ.:(Χ. Μανωλόπουλος), Αρκουζής (67' Δενδρινός), Μολφέσης Θ. (65' Σοσάρι), Ντόκα, Μολφέσης Δ., Βούλγαρης Κ. (67' Μήτσουρας Δ.), Dyli, Ντότσι, Μιαρίτης (65' Μήτσουρας Ζ.), Τσάκο, Μύρτο, Λιάτος (35' Βούλγαρης Σ.).

Α.Ο. Αστέρας Ληξ.:(Θ. Μαρκέτος), Πυλαρινός, Χαρίτος, Αναλυτής Σ., Χότζα, Αναλυτής Α., Φραγκισκάτος Δ., Λυκούδης Ν. (65' Κουρτάι), Ελευθεράτος, Συνοδινός, Λυκούδης Σ., Φραγκισκάτος Χ..

Α.Ο. Παλληξουριακός - Α.Π.Σ. Πυλαριακός  0 - 2

Η 8η αγωνιστική θα συνεχιστεί την ίδια ημέρα και ώρα 11:00, στο Δημοτικό του Αγίου Αντωνίου στο Ληξούρι, με το ντέρμπι ανάμεσα στον πρωτοπόρο Πυλαριακό και τον Παλληξουριακό.

Οι φιλοξενούμενοι θα πάρουν τη νίκη με σκορ 2-0 και θα διατηρήσουν απόλυτο και κορυφή.

Τα γκολ

61' 0-1  G. Danushaj

65' 0-2  Μ. Κουλουμπής

Διαιτητής ο κ. Χρ. Αβάζαρος με βοηθούς τους κ.κ. Π. Κομητόπουλο και Ο. Σωτήρα (φίλαθλο).

Α.Ο. Παλληξουριακός:(Γ. Λουλούδας), Κατσαΐτης, Σαβράμης, Ζαρκάδας, Φαρακλός, Μπαντούνας, Μακρής, Leka, Μιχελή (45' Καραντινού), Πρεντάνου, Χριστοφοράτος Α.,  Ζαφειράτος (52' Σχίζας).

Α.Π.Σ. Πυλαριακός:(Κ. Κουγιανός), Καρούσος Κ., Γρηγοράτος, Αργκουέρο, Gremi, Xhelaj M., Danushaj, Xhelaj O., Σινάι, Κουλουμπής, Αντύπας, Μιχελής.

Π.Α.Ο. Κεφαλονιάς - Α.Ο. Εικοσιμίας  4 - 0

Στη συνέχεια την Κυριακή 18/2 και ώρα 10 και 15, στο Δ.Α.Κ. Αργοστολίου, ο Π.Α.Ο. Κεφαλονιάς θα είναι ο νικητής στο παιχνίδι που άνοιξε το πρόγραμμα της ημέρας για την 8η αγωνιστική, με αντίπαλο τον Α.Ο. Εικοσιμίας και σκορ 4-0.

Αυτή, ήταν η 6η νίκη για τους τυπικά γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους η 5η ήττα και έτσι συνεχίζουν ισόβαθμοι της Εικοσιμίας στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

09’  1-0  Μ. Νταουτάι

28'  2-0  Α. Γρουζής

48'  3-0  Μ. Νταουτάι

65'  4-0  Π. Μιχόπουλος

Διαιτητής ο κ. Κ. Κωνσταντέλλος με βοηθούς τους κ.κ. Χ. Τοττάκη  και τον κ.Π. Κομητόπουλο.

Π.Α.Ο. Κεφαλονιάς:(Σ. - Δ. Καππάτος), Μαλάι, Μανίκας, Μεσολωράς, Μουστάκας, Λαμπρόπουλος (66' Φέϊζα), Μιχόπουλος Κ., Γρουζής, Νταουτάι, Μιχόπουλος Π., Λιγγόπουλος (36' Κατσούρης), Κεφαλληνός.

Α.Ο. Εικοσιμίας:(Δ. Ζησιμάτος), Κουρκουμέλης, Ζαπάντης, ΜπίνταΚαρλής (36' Τσιμάρας), Δούμας (36' Διακάτος), Παπαγιαννόπουλος, Λούκας, Μέρτικα, Μηλάτος (54' Γεωργόπουλος), Ρουχωτάς, Βουτσινάς.

Α.Ο. Διλινάτων - Α.Ο. Σάμης  5 - 0

Το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής θα ολοκληρωθεί, λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στις 12 και 30' στο Δ.Α.Κ. Αργοστολίου, όπου ο Α.Ο. Διλινάτων θα πάρει τη νίκη με αντίπαλο τη Σάμη και σκορ 5-0 και θα συνεχίσει στην κορυφή "συγκάτοικος" με τον Πυλαριακό.

Τα γκολ του αγώνα

06’  1-0   Π. Δούρος

16’  2-0   Γ. Τσονίδης

22'  3-0   Ι. Μπουγάς

41'  4-0   Γ. Τσονίδης

59'  5-0   Γ. Τζωρτζάτος

Διαιτητής ο κ. Χ. Τοττάκης  με βοηθούς τον κ. Κ. Κωνσταντέλλο και την κα Κ. Χαρίση.

Α.Ο. Διλινάτα:(Α. Κοκκόσης), Μυρωνίδης, Σταθούλιας, Καλαφάτης (60' Αλυσανδράτος), Τζιβράς, Κοκκόσης (59' ΚολυβάςΤσονίδης (59' Λευκαδίτης), Τριανταφυλλίδης, Πανταζάτος, Τζωρτζάτος Γ., Δούρος (50' Τζωρτζάτος Π.), Μπουγάς.

Α.Ο. Σάμης: (Σπ. Παπαδάτος), Δημουλάς, Βασιλάτος, Σπυράτος, Παππάς, Γκρέμος,  Στεφανάτος, Σακάι, Διγαλέτος, Παπαδάτος, Χολέβας, Βαλλιανάτος.