Σάββατο, Ιανουαρίου 6

Μεγάλη νίκη και ποδαρικό με το δεξί για τον ΝΕΟΛ 72-70 τον Αίολο δια χειρός Ραΐτσεβιτς

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στο τέλος με καλάθι του Ραΐτσεβιτς, ο Ν.Ε.Ο.Λ. Θα κάνει καλό ποδαρικό στη νέα χρονιά, επικρατώντας του Αίολου Αγυιάς με σκορ 72-70, ολοκληρώνοντας με το καλύτερο τρόπο το πρώτο μισό της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος National League 1.

Έτσι, η ομάδα του Παν. Καυκή θα φτάσει στο 6-4 και βρίσκεται μέσα στους στόχους της.

Στο Κλειστό Ληξουρίου, οι φιλοξενούμενοι για ένα ημίχρονο ήταν πιο εύστοχοι, ιδιαίτερα από τα 6,75 και είχαν σχεδόν συνέχεια το προβάδισμα.

Στο πρώτο 10λεπτο με 6 τρίποντα διατήρησαν το προβάδισμα, ολοκληρώνοντας το τελικά με 25-18, απέναντι σε έναν Ν.Ε.Ο.Λ. που ήταν πολύ άστοχος.

Στο 2ο, αρχικά αύξησαν την διαφορά στους +11. Όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί 15-6 στο 18' θα περάσουν μπροστά στο σκορ 33-32, αφού έβρισκαν πλέον λύσεις σε άμυνα και επίθεση.

Τελικά, ολοκληρώθηκε με ένα σερί του Αίολου 8 πόντων στο 33-40 και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο ημίχρονο με αυτό το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ν.Ε.Ο.Λ. θα φέρει το παιχνίδι στα ίσια 44 – 44 στο 25', καθώς συνέχιζε να βρίσκει λύσεις με ένα σερί 11-4 πόντων.

Τελικά το 3ο 10λεπτο θα ολοκληρωθεί με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν και πάλι μια διαφορά 7 πόντων και το σκορ στον ηλεκτρονικό πίνακα να γράφει 51-58.

Στο 4ο και τελευταίο ο Ν.Ε.Ο.Λ. με τον Μόσιαλο να δίνει λύσεις στην επίθεση και με δύο άμεσα τρίποντα στο 33', θα πάρει το προβάδισμα 61-59 και στη συνέχεια 68-64.

Οι φιλοξενούμενοι θα ισοφαρίσουν στο 70-70 και θα χάσουν την επίθεση.

Ο Ραΐτσεβιτς επιβεβαιώνοντας τον ηγετικό του ρόλο στην ομάδα, θα πάρει την τελευταία προσπάθεια και θα ευστοχήσει σε σουτ δύο πόντων για το τελικό 72-70, αφού τα 2'',8 δεν έφταναν στον Αίολο να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι, είτε να το οδηγήσει στην παράταση, είτε με τρίποντο να "κλέψει" τη νίκη.

Έτσι, η ομάδα του Π. Καυκή θα πάρει μια μεγάλη νίκη στο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Μία νίκη που δίνει βαθμούς, αλλά και καλή ψυχολογία για τη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα:18-26, 15-14, 18-18, 21-12

Τελικό: 72-70

Διαιτητές:Λιότσιος - Ρίζος – Νάστος και κομισάριος ο κ. Θεοδωρόπουλος.

ΝΕΟΛ:(Π. Καυκής), Ραΐτσεβιτς 15 (2), Τσούκας 12 (4), Μόσιαλος 12 (2), Hoxhaj, Γιατράς, Μαρούλης 6, Τρυφωνόπουλος 6, Μπακέας 2, Μακαριάδης, Μανάκας 13, Ματσούκης 4 (1), Λαμπρόπουλος 2.

Αίολος:(Α. Παπαδημητρίου), Χατζόπουλος 11 (3), Καραπιπέρης 2, Αλαφοδήμος 1, Νιφόρας 19 (3), Θανόπουλος 8 (2), Παπαφωτίου 10 (3), Φραντζής 6 (1), Κολσουζόγλου 2, Παπανδρεόπουλος 10 (1), Χριστόπουλος 1.