Σάββατο, Ιανουαρίου 7

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο ΝΕΟΛ.... Εντός έδρας ήττα 73-84 από τον Α.Ο. Μυκόνου

Δεν τα κατάφερε ο Ν.Ε.Ο.Λ. ούτε αυτή την φορά, αφού στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Β’ Εθνικής κατηγορίας, αν και το πάλεψε απέναντι στον δεύτερο του βαθμολογικού πίνακα, θα γνωρίσει την ήττα στο Κλειστό Ληξουρίου από τον πολύ δυνατό Α.Ο. Μυκόνου με σκορ 73-84

Αυτή ήταν η 9η φετινή ήττα για την ομάδα του Π. Καυκή και πλέον βρίσκεται σε δύσκολη θέση, αφού παραμένει σε θέση ουραγού.

Στο πρώτο 10λεπτο ο Ν.Ε.Ο.Λ. θα μπει δυνατά στο παρκέ θα φτιάξει μια διαφορά 7 πόντων, όμως σταδιακά οι φιλοξενούμενοι, θα ανεβάσουν απόδοση, θα ροκανίσουν τη διαφορά, θα μειώσουν και θα κλείσουν το πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού μπροστά στο σκορ 21-24.

Στο δεύτερο η Μύκονος είχε τον έλεγχο και πήρε μια διαφορά 7-8 πόντων.

Όμως, ο Ν.Ε.Ο.Λ. θα μειώσει στα 4:46’’ στους -2 (34-36), αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι με την εμπειρία τους θα μετατρέψουν πολύ γρήγορα αυτό το +2 σε +12 (35-47), 1’ και 30’’ πριν τη λήξη του 10λέπτου.

Τελικά το ημίχρονο θα βρει μπροστά στο σκορ την ομάδα της Μυκόνου 39-47.

Στο 3ο 10λεπτο δύο συνεχόμενα τρίποντα και ένα δύο πόντων, θα ανεβάσει τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους, από το +8 του ημιχρόνου στο +16 και τον Π. Καυκή να ζητάει επειγόντως ταϊμ άουτ.

Ένα ταϊμ άουτ που αφύπνισε τους γηπεδούχους και με το δικό τους σερί 8-0 θα μειώσουν στους -7 (48-55), όμως ο έμπειρος Α.Ο. Μυκόνου, θα κάνει το δικό του και πάλι σερί 8-0 και θα εκτοξεύσει τη διαφορά στους +15, 1’:30’’ πριν την λήξη.

Τελικά το 3ο δεκάλεπτο θα ολοκληρωθεί με σκορ 53-63.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο τελευταίο 10λεπτο, οι φιλοξενούμενοι καλύτεροι, θα ανεβάσουν και πάλι τη διαφορά στο +16.

3:30 πριν τη λήξη η αντεπίθεση του Ν.Ε.Ο.Λ. θα φέρει τη διαφορά στο -8 και θα δώσει ελπίδες, όμως μέχρι εκεί.

Στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε νευρικό με αρκετά λάθη και αστοχία από τις δύο πλευρές.

Οι φιλοξενούμενοι, παίζοντας έξυπνα διατηρούσαν μια διαφορά πάνω – κάτω 10 πόντων, φτάνοντας στο τέλος σε μια πολύ σημαντική νίκη με τον πίνακα να γράφει σαν τελικό το 73-84!

Μια ήττα που βάζει δύσκολα για τη συνέχεια στην ομάδα της Κεφαλονιάς.

Διαιτητές: Καρακάσης – Καμήτσος - Ελ Ανύ

Δεκάλεπτα:21-24, 18-23, 14-16, 20-21