Δευτέρα, Ιανουαρίου 16

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Superleague....

Σπουδαίο "2" στις καθυστερήσεις ο Παναθηναϊκός στα Γιάννινα

Παραμένει στο +4 από την Α.Ε.Κ. που νίκησε 4-1 τον Παναιτωλικό και στο +5 από τον Ολυμπιακό η διαφορά

Συνέχισε νικηφόρα ο Ολυμπιακός.... 1-0 στο ντέρμπι τον Άρη

Γκέλα του Π.Α.Ο.Κ. 0-0 στην Τούμπα με τον Ο.Φ.Η.

Ολοκληρώθηκε σήμερα Δευτέρα 16/1/2023, το πρόγραμμα της 18ης  αγωνιστικής, του πρωταθλήματος Superleague και τον Παναθηναϊκό να επανέρχεται στις νίκες, επικρατώντας στις Ζωσιμάδες του Π.Α.Σ. Γιάννινα με σκορ 1-0, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Έτσι, η διαφορά του από την δεύτερη Α.Ε.Κ. θα παραμείνει στους +4 βαθμούς!

Ας δούμε με χρονολογική σειρά όλα τα παιχνίδια:

Το Σάββατο 14/1/2023 άνοιξε η αυλαία με δύο παιχνίδια

Η αυλαία της 18ης αγωνιστικής άνοιξε το Σαββάτου 7/1/2023, όπου στο "Αθ. Διάκος", Λαμία - Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1.

Λίγο αργότερα στο γήπεδο Τούμπας, ο Π.Α.Ο.Κ. στη γκέλα της αγωνιστικής θα αναδειχθεί ισόπαλος του Ο.Φ.Η., χωρίς σκορ (0-0).

Μια ισοπαλία που θα τον ρίξει στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, σπαταλώντας παράλληλα δυο πολύτιμους βαθμούς, στη "μάχη" που δίνει για ένα καλό τελικό πλασάρισμα.

Την Κυριακή 15/1/2023 η συνέχεια της αγωνιστικής με 4 ακόμη παιχνίδια

Στον πρώτο χρονικά αγώνα του προγράμματος, η Α.Ε.Κ. στο Opap Arena θα πάρει εύκολα τη νίκη και τους τρεις βαθμούς με σκορ 4-1, απέναντι στον Παναιτωλικό και θα συνεχίσει από τη δεύτερη θέση την "καταδίωξη" του Παναθηναϊκού.

Λίγο αργότερα στην Τρίπολη, ο τοπικός Αστέρας θα αναδειχθεί ισόπαλος χωρίς σκορ (0-0), με αντίπαλο τον Λεβαδειακό.

Μια ισοπαλία για την ομάδα της Λειβαδιάς που την κρατάει οριακά, πάνω από την επικίνδυνη ζώνη!

Στις 7 και 30 το βράδυ στο "Γ. Καραϊσκάκης", στο ντέρμπι της αγωνιστικής, ο Ολυμπιακός σταθερά ανεβασμένος τον τελευταίο καιρό, θα πάρει σημαντική νίκη από τον δυνατό Άρη με σκορ 1-0 και μαζί την 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας το Π.Α.Ο.Κ. στην 4η.

Τέλος, στις "Ζωσιμάδες" στα Γιάννινα, ο Παναθηναϊκός στις καθυστερήσεις του αγώνα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σποράρ, θα πάρει ένα πολύ σημαντικό "2" με σκορ 1-0 και θα συνεχίσει στο ρετιρέ, με την διαφορά από την δεύτερη Α.Ε.Κ. να παραμένει στους +4.

Η συνέχεια και η ολοκλήρωση της αγωνιστικής με ένα παιχνίδι σήμερα Δευτέρα 16/1/2023

Σήμερα λοιπόν στις 5 μ.μ. στη Νεάπολη, ο Βόλος θα πάρει μια σημαντική νίκη από τον ουραγό Ιωνικό με σκορ 1-0 στις καθυστερήσεις, ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Οζέγκοβιτς και πέρασε στην 5η θέση.

Στατιστικά

Συνολικά στους 7 αγώνες του προγράμματος σημειώθηκαν 10 τέρματα, 11 λιγότερα από την περασμένη αγωνιστική.

Από αυτά οι γηπεδούχοι πέτυχαν τα 6 και οι φιλοξενούμενοι 4!

Στις νίκες, οι γηπεδούχοι πέτυχαν 3 και οι φιλοξενούμενοι 2, ενώ είχαμε και 2 ισοπαλίες.

Την καλύτερη άμυνα διαθέτει ο Παναθηναϊκός με μόλις 7 τέρματα παθητικό, μετά από 18 παιχνίδια.

Η καλύτερη επίθεση ανήκει στην Α.Ε.Κ., με 36 τέρματα στο ενεργητικό της.

Η χειρότερη άμυνα στον Π.Α.Σ. Γιάννινα με 34 τέρματα παθητικό.