ΠΑΙΔΙΚΟ
2Χ2 για τις ομάδες παίδων Α.Σ.Κ. και Ν.Ε.Ο.Λ. στην Ηλεία

Α.Σ.Κ. - OΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ  46-47
ΜΕ ΚΑΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ….. «ΚΙΝΔΥΝΕΨΕ» ΤΟ ΑΗΤΤΗΤΟ ΣΤΟΝ ΠΥΡΓΟ!!!!!!!
     Παραλίγο να την «πατήσει ο Α.Σ.Κ. στην Ολυμπία με αντίπαλο τον Ολυμπιονίκη και τελικά πήρε το εξ αναβολής παιχνίδι στον πόντο και με την ψυχή στο στόμα με σκορ 46-47 (ημιχρ. 22-17).

Οι «μικροί» του Λ. Παπαδάτου ήταν πολύ κακοί στο α΄ ημίχρονο ενώ κάπως συνήλθαν στο β΄ και τόσο ώστε να πάρουν μια πολύ μεγάλη όσο και σημαντική νίκη και να συνεχίσουν να οδηγούν την κούρσα του παιδικού πρωταθλήματος και μάλιστα αήττητοι.
Πολύ καλό παιχνίδι για την ομάδα του Α.Σ. Κεφαλονιάς, πραγματοποίησαν οι Σπύρος Χρηστάτος και Μιχάλης Ανδρικόπουλος.
     Τα δεκάλεπτα:13-6, 9-11, 9-14, 15-16.
 Ν.Ε.Ο.Λ. – ΣΤΡΟΥΣΙ 18-92 (ημιχρ. 12-46)
    Ενα ευχάριστο απόγευμα για την παιδική ομάδα του ΝΕΟΛ αποδείχτηκε ο  κυριακάτικος αγώνας με το Στρούσι  στο γήπεδο "Αέθλειον" των Λεχαινών, στο εξ΄ αναβολής παιχνίδι που ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του συλλόγου για τον Α γύρο του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΗ. Ο αγώνας δεν αντέχει σε καμιά κριτική, καθώς η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, αντικατοπτρίζεται πλήρως από τον δείκτη του αποτελέσματος.
Μετά και τον χθεσινό αγώνα, ο ΝΕΟΛ εξακολουθεί να βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας του 4ου ομίλου, με 5 νίκες-1 ήττα και προετοιμάζεται για το επόμενο ντέρμπι στην Αμαλιάδα, με τον τοπικό Κόροιβο (Σάββατο 12/11), που το αποτέλεσμα του θα κλειδώσει ή όχι σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση στην επόμενη φάση των 12 καλύτερων ομάδων της ΕΣΚΑΗ. Θυμίζουμε ότι στον πρώτο αγώνα με τον Κόροιβο στο Ληξούρι, ο ΝΕΟΛ είχε νικήσει με σκορ 49-41.
     Τα δεκάλεπτα: 6-22, 6-24, 6-23, 0-23.
ΝΕΟΛ: (Μανώλης Δούλιας):  ΚΑΠΑΤΟΣ 18, ΒΟΛΤΕΡΑΣ 8, ΑΝΤΩΝΕΛΟΣ 4, ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 8, ΜΑΡΟΥΛΗΣ Σ. 20 ΑΡΑΚΛΗΣΙΑΝΟΣ 1, ΜΑΡΟΥΛΗΣ Α. 10, ΣΟΥΛΗΣ 14, ΣΤΑΜΑΤΕΛΑΤΟΣ 10, ΑΝΤΩΝΑΤΟΣ.

ΑΝΔΡΙΚΟ
2η ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΗΤΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΙΤΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ Ν.Ε.Ο.Λ.  65-54
     Την ήττα γνώρισε η ανδρική ομάδα του Ν.Ε.Ο.Λ. στην Πάτρα από τις Ιτιές με σκορ 65-54 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής  του πρωταθλήματος της Α2 Ε.Σ.Κ.Α.Η.
     Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους παίχτες του Μάρκου Τζουγανάτου αφού μπήκαν δυνατά μέσα στο παρκέ του γηπέδου των Ροϊτικων και κατάφεραν να προηγηθούν 8-14 με το τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η κατάσταση άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τον ρυθμό που είχαν αποκτήσει ύστερα από κάποια συνεχόμενα σφαλτοσφυρίγματα του 2ου διαιτητή της αναμέτρησης και οι παίχτες των Ιτεών εκμεταλλευόμενοι των εκνευρισμό των Παλλικισιάνων μπόρεσαν όχι μόνο να ισορροπήσουν τον αγώνα αλλά και να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια με σκορ 26-23. Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με διαφορά 8 πόντων αλλά οι παίχτες του ΝΕΟΛ έκαναν την αντεπίθεσή τους ισοφαρίζοντας το σκορ σε 38-38 με το σφύριγμα της λήξης του δεκαλέπτου. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το τελευταίο δεκάλεπτο θα ήταν ντέρμπι, εντούτοις κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Ο ΝΕΟΛ προδόθηκε από την αμυντική του λειτουργία, βρέθηκε να κυνηγάει από τα πρώτα λεπτά της περιόδου και παρότι ‘πάλεψε’ το ματς και μείωσε μέχρι τους 5 πόντους δεν κατάφερε να κάνει κάτι παραπάνω και επομένως η ήττα ήρθε φυσιολογικά με 65-54.
     Έντονα παράπονα έχει ο προπονητής της ομάδας του ΝΕΟΛ από τους παίχτες που χρησιμοποίησε στη θέση του play maker αφού σε αρκετές περιπτώσεις δεν κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα.
     Θα πρέπει να σημειωθεί ότι και από το συγκεκριμένο παιχνίδι απουσίαζε ο Χάρης Κουνάδης λόγω τραυματισμού στους προσαγωγούς, ο Δημήτρης Βολτέρας λόγω ίωσης και ο Διονύσης Πρεντάνος λόγω προσωπικών υποχρεώσεων
Τα δεκάλεπτα: 8-14, 18-9, 12-15, 27-16
ΝΕΟΛ (Τζουγανάτος Μ.): Αντωνάτος Β. 14(3), Μαντζαβίνος Φ., Αντωνάτος Η., Ρουμελιώτης Σ., Συνοδινός Χ. 2, Μουρελάτος Θ., Βαλλιανάτος Ν. 13, Μπακούρος Α. 6(2), Πρεντάνος Ν. 2, Αντωνάτος Γ. 17.
Ε.Σ. ΙΤΕΩΝ (Μπαρμπούνης): Κατσιγιάννης 2, Πετούσης 6, Κιάφας 14(4), Σαββόπουλος 8(2), Δημητρακόπουλος 6, Θανόπουλος 15, Βαλεόντης 4, Μάργελος 10.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του ΝΕΟΛ είναι στο κλειστό της Παλλικής με την πρωτοπόρο και αήττητη μέχρι στιγμής ομάδα του Υπερίωνα Αμαλιάδας.