Δευτέρα, Φεβρουαρίου 24

Πρωτάθλημα Κ-14 / 13η αγωνιστική: Έτοιμη να πανηγυρίσει τον τίτλο η Εικοσιμία

Με σημαντικά παιχνίδια συνεχίστηκε και αυτό το Σαββατοκύριακο 22-23/2/2020, το πρωτάθλημα υποδομών της Ε.Π.Σ.Κ.Ι. και συγκεκριμένα αυτό της Κ-14 με τους τρεις από τους τέσσερις αγώνες του προγράμματος της 13ης αγωνιστικής.
Η Εικοσιμία σε ένα φανταστικό παιχνίδι στο Δ.Α.Κ. Αργοστολίου με αντίπαλο τον Παλληξουριακό πήρε νίκη τίτλου με σκορ 3-2 και αποκατέστησε την τάξη, μετά την γκέλα και την ήττα από τους Πρόννους την προηγούμενη αγωνιστική.
Μόνο με ένα μεγάλο θαύμα θα μπορέσει να χαθεί πλέον ο τίτλος, μιας και στο φινάλε του πρωταθλήματος αγωνίζεται με αντίπαλο τα Διλινάτα, τα οποία δείχνουν πολύ αδύναμα φέτος.
Έτσι, όλα θα τελειώσουν την επόμενη αγωνιστική, μετά από 15 ημέρες από σήμερα και η ομάδα της Λειβαθούς, αναμένεται να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλήτρια Κ-14 περιόδου 2019-2020.
Συνολικά σημειώθηκαν 14 τέρματα στα 3 παιχνίδια που διεξήχθησαν για την 13η αγωνιστική!
Το παιχνίδι μεταξύ Α.Ο. Πρόννων - Π.Α.Ο. Οδυσσέα Ιθάκης αναβλήθηκε.

Α.Ο. Εικοσιμίας - Α.Ο. Παλληξουριακός  3-2
Νίκη τίτλου πήρε η Εικοσιμία το Σάββατο το πρωί στο Δ.Α.Κ. Αργοστολίου, με σκορ 3-2 από τον πολύ δυνατό Παλληξουριακό.
Ο Γ. Φίλιππας πέτυχε δύο τέρματα!
Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, η νίκη αυτή για την ομάδα του Δημ. Ζησιμάτου δίνει και τον φετινό τίτλο, αφού είναι αδύνατον τελευταία αγωνιστική να χάσει βαθμούς από τον ουραγό και αδύναμο Α.Ο. Διλινάτων.
Έτσι, τα πιτσιρίκια των "κυανόλευκων" από τη Λειβαθώ, την επόμενη Κυριακή στο Δ.Α.Κ. Αργοστολίου, είναι πανέτοιμα να φορέσουν τα γιορτινά τους και να σηκώσουν την κούπα του πρωταθλήματος Κ-14, περιόδου 2019-2020!
Τα γκολ
04’ 1-0 Φίλιππας
16’ 1-1 Ζάβαλης
28’ 2-1 Φίλιππας
50’ 3-1 Τσιλιμιδός
60’ 3-2 Κρίστο
Διαιτητής ο κ. Ν. Καναλλάτος με βοηθούς τους κ.κ. Β. Θωμά και Χρ. Τσιμάρα (φίλαθλο).
Εικοσιμία:(Δ. Ζησιμάτος), Πρέντζας, Χαραλαμπέλης, Πίρρα, Κοραμπάτος, Φίλιππας, Στρατιώτης, Φουρνιέ, Ζαπάντης, Κουράνης, Τσιλιμιδός, Μεσολωράς.
Έπαιξαν και οι: Τσιμάρας, Χοτζάι.
Παλληξουριακός:(Γ. Ζάβαλης), Γιώργο, Πυλαρινός Θ., Κουμπουλής, Μπαράκος, Μουρελάτος Κ., Αλιβιζάτος, Κρίστο, Κόλιερ, Κουρούκλης, Βλάχος, Τζουγανάτος.
Έπαιξαν και οι: Ζάβαλης, Πυλαρινός Δ., Μπάν, Μαρκάτος.

Α.Ο. Ερύσσου – Α.Ο. Διλινάτα 9-0
Εύκολη νίκη πήρε το Σάββατο το πρωί στο "Στ. Βασιλάτος", στις Βασιλικάδες η Έρυσσος, η οποία επικράτησε των ουραγών Διλινάτων με σκορ 9-0.
Όμως η νίκη της Εικοσιμίας επί του Παλληξουριακού, της δίνει εκτός συγκλονιστικού απροόπτου την τελευταία αγωνιστική (χρειάζεται ήττα της Εικοσιμίας από τα Διλινάτα!!), την 2η θέση στην τελική κατάταξη του πρωταθλήματος
Από δύο γκολ πέτυχαν οι Καραχρήστος - Βασιλόπουλος!
Τα γκολ
03’ 1-0 Βασιλόπουλος
12’ 2-0 Αντύπας
20’ 3-0 Καραχρήστος
21’ 4-0 Βασιλόπουλος
22’ 5-0 Sula
23’ 6-0 Καραχρήστος
29’ 7-0 Γρηγοράτος
39’ 8-0 Muca
49’ 9-0 Κλαουδάτος
Διαιτητής ο κα Μ. Μάστορα με βοηθούς τους κ.κ Π. Κομητόπουλο και Γ. Καββαδία (φίλαθλος).
Έρυσσος:(Κ. Κουγιανός), Καββαδίας Γ., Γασπαρής, Γρηγοράτος, Ποταμιάνος, Μπαρζούκας, Μπαλτσαβιάς, Καρούσος, Αντύπας, Καραχρήστος, Sula, Βασιλόπουλος.
Έπαιξαν και οι:Γονατάς, Σταμούλης, Muca, Κλαουδάτος.
Διλινάτα:Χ. Τζωρτζάτος), Ραυτόπουλος, Στελλάτος, Γκορρέϊα, Γκερβένη, Σιμωτάς, Κωστόπουλος, Τζανετάτος, Καππάτος, Έξαρχος, Χαρίτος, Τζωρτζάτος Α..

Π.Α.Ο. Εύγερος - Α.Ο. Σάμης  0-0
Χωρίς νικητή και «λευκή» ισοπαλία (0-0), ολοκληρώθηκε το παιχνίδι της Κυριακής στο Ενωσιακό των Φαρακλάτων.
Παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 23η αγωνιστική, ανάμεσα σε Εύγερο και Σάμη και τις δύο ομάδες να τερματίζουν στην 6η και 5η θέση αντίστοιχα, αφού την τελευταία αγωνιστική δεν μπορεί να αλλάξει τίποτε βαθμολογικά.
Διαιτητής ο κ. Ν. Καναλλάτος με βοηθούς τους κ.κ. Β. Θωμά και η κα Μ. Τσουρούφλη (φίλαθλος).
Εύγερος:(Γ. Τζουγανάτος), Κοσμάτος Σ., Πολλάκης, Λαμπρόπουλος, Dedlala A., Ταβιανάτος Η., Dedlala I., Σταθάτος, Λασκαράτος A., Κωνσταντάκης, Μπούζος, Μπίντα.
Σάμη:(Κ. Καβαλλιεράτος), Αλυσανδράτος, Παπαδάτος, Κουτσομύτης, Σπυράτος, Δρακουλόγκωνας Ι., Σιφνάκης, Δελαπόρτας, Δημουλάς, Φιλιππάτος, Κλαουδάτος, Αντωνάτος.
Έπαιξς και ο:Παπαβασιλείου.