Δευτέρα, Φεβρουαρίου 17

Κεφαλληνιακός Α.Ο. 2013 - ΓΕΠ Ηρακλής 80-75

Αποτέλεσμα εικόνας για κεφαλληνιακός 2013

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε η ομάδα μας την Κυριακή 16/02 απέναντι στον Ηρακλή Πύργου. Διεξήχθη ένα πολύ όμορφο παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στο τελευταίο δίλεπτο καθώς μέχρι εκείνο το σημείο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ και να αποκτήσει μια διαφορά ασφαλείας.
Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι και πήγαιναν κοντά στο σκορ, με την ομάδα του Πύργου να καταφέρνει να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με μια διαφορά 5 πόντων, που ήταν και η μεγαλύτερη μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα.
Οι παίκτες του coach Δαμκαλή μπήκαν προσηλωμένοι πλήρως στο στόχο τους στο 2ο ημίχρονο και κατάφεραν όχι μόνο να καλύψουν την εις βάρος τους διαφορά αλλά και να κλείσουν το 3ο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 4 πόντους.
Στο 4ο δεκάλεπτο οι 2 ομάδες τα έδωσαν όλα πήγαιναν μαζί στο σκορ καθ'όλη τη διάρκεια του και όλα κρίθηκαν στα 2 τελευταία λεπτά. Η ομάδα μας προηγούνταν με 75-72 και δέχθηκε το τρίποντο της ισοφάρισης με 1 λεπτό να απομένει.
Οι παίκτες μας ακολούθησαν πιστά τις οδηγίες του coach Δαμκαλή στο time out και με σωστές επιθετικές επιλογές και 2 πολύ καλές άμυνες κατάφεραν να σκοράρουν 5 πόντους χωρίς να δεχθούν κανένα, κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα που ήταν το 3ο συνεχόμενο.
Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα μας θα ταξιδέψει στον Πύργο όπου την Κυριακή 23/02 θα αντιμετωπίσει τον τοπικό Ίφιτο σε ένα ακόμα σημαντικό παιχνίδι.
ΚΑΟ (Δαμκαλής): Αγιανδρίτης, Μουρελάτος 5(1), Ντούβαλης 2, Κόμης 2, Χαλκιάς 4(1), Στελλάτος, Λιάκος 19 (3), Μεγάλος 7, Βαγγελάτος 13, Δαμκαλής 10, Καραπέτσας 14 (3), Μινέτος 4
ΓΕΠ Ηρακλής (Τσίπας): Μικελής 12, Μπεκρής 19 (2), Σιδηροκαστρίτης, Μπότσας 19, Τσίπας, Γεωργόπουλος 17, Μυλωνόπουλος 8 (2)
Δεκάλεπτα: 19-22, 19-21, 20-11, 22-21
Τελικός σκορ: 80-75
Διαιτητές: Παπαδόπουλος - Φωτόπουλος
Γιατρός αγώνα: Τσιμάρας Ανδρέας
Κεφαλληνιακός ΑΟ 2013 - Τιτάνες Πύργου 37-88 (παιδικό)

Την ήττα γνώρισε το παιδικό μας τμήμα το Σάββατο 15/06 από τους Τιτάνες Πύργου.
Η διαφορά στο σκορ φαίνεται μεγάλη αλλά μόνο κέρδη μπορούμε να δούμε για την ομάδα μας. Λόγω του μη βαθμολογικού ενδιαφέροντος για το σύλλογο μας, ο coach Αντωνάτος προτίμησε να χρησιμοποιήσει για διάστημα μεγαλύτερο των 25 λεπτών παιδιά από το τμήμα mini του συλλόγου μας, τα οποία είχαν εξαιρετική παρουσία δεδομένων των συνθηκών και αποκόμισαν εμπειρίες προετοιμαζόμενα για το επερχόμενο τουρνουά mini της ΕΣΚΑ-Η.
ΚΑΟ (Αντωνάτος): Αλυσανδράτος 2, Τιμοθεάτος 3, Δρακάτος, Ντούβαλης 12 (1), Ζαπάντης 3, Κουμαριώτης 3 (1), Αγιανδρίτης 9, Λυκιαρδόπουλος, Κρεμμύδας, Λάμπρος 1, Παντελειός 2, Καββαδίας 2
Τιτάνες Πύργου (Σκίπης): Παναγόπουλος 12, Δρίλιας 6 (1), Λαμπρόπουλος 7 (2), Κάκαλης Δ. 17 (1), Λαϊνόπουλος 2, Βορλόκας 13 (1), Ζιώγας 10, Κάκαλης Φ. 6, Αγαλιανός 7 (1), Δημητρακόπουλος 6, Λαμπαούνας 2
Δεκάλεπτα: 10-14, 07-23, 09-22, 11-24
Τελικό σκορ: 37-88