Κυριακή, Ιουνίου 18

Φινάλε στο πρωτάθλημα Κ-12... Η κούπα και πάλι στην Πύλαρο - Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής και η τελική βαθμολογία

Με την 9η τελευταία αγωνιστική του, συνεχίστηκε το Σαββατοκύριακο 17-18/6/2023 το πρωτάθλημα της κατηγορίας Κ-12.

Διεξήχθησαν και τα τέσσερα παιχνίδια του προγράμματος.

Αγωνιστική δράση είχαμε σε τρία γήπεδα και συγκεκριμένα σε Σταυρό Ιθάκης - Σκάλα και Ληξούρι (2).

Ρεπό αυτή την αγωνιστική είχε ο Α.Ο. Διλινάτων.

Α.Ο. Πρόοδος Ιθάκης - Α.Ο. Εικοσιμίας  1-4

Το πρωί του Σαββάτου, στο Δημοτικό Σταυρού Ιθάκης, η Εικοσιμία θα ολοκληρώσει νικηφόρα τη φετινή παρουσία της στο πρωτάθλημα, με νίκη και σκορ 4-1 επί της γηπεδούχου Προόδου και παράλληλα θα τερματίσει στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα 4 βαθμούς πίσω από τον πρωταθλητή Πυλαριακό.

Οι γηπεδούχοι θα συνεχίσουν στην προτελευταία θέση.

Τα γκολ

02'  0-1  Ι. Μέρτικα

08'  0-2  Γ. Ρουχωτάς

12'  0-3  Σ. Κουταβάς

18'  1-3  Α. Μύρτο

55'  1-4  Α. Βειζάι

Διαιτητής ο κ. Ν. Αντωνιάδης με βοηθούς τους κ.κ. Ε. Πόρτολο και κ. Λ. Βειζάι  (φίλαθλοι).

Πρόοδος Ιθ.:Δενδρινός, Λιάτος (55' Φιλιππάτος), Παυλάτος (31' Αρκουζής), Βασιλάκης, Ντύλι (55' Μήτσουρας Ζ.), Μιαρίτης (55' Κωστόπουλος), Ντόκα, Μύρτο, Τσάκο (55' Μήτσουρας Δ.).

Εικοσιμία:Τσιμάρας, Μεσολωράς Δ. (31' Βειζάι), Μπίντα, Ρουχωτάς, Κουταβάς (53' Καμηλάτος Π.), Μέρτικα, Μεσολωράς Π., Ζαπάντης (46' Καμηλάτος Θ.), Μηλάτος (31' Κρητικός).

Α.Ο. Πρόννοι - Α.Ο. Σάμης 1-1

Το απόγευμα της ίδιας ημέρας στο Δημοτικό Σκάλας, οι γηπεδούχοι Πρόννοι θα αναδειχθούν ισόπαλοι με τον Α.Ο. Σάμης και σκορ 1-1.

Οι γηπεδούχοι, θα τερματίσουν στην 6η θέση της κατάταξης με 9 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι στην 4η, ισόβαθμοι με τον Α.Ο. Διλινάτων στους 12 βαθμούς.

Τα γκολ

04'  0-1  Ε. Σακάι

20'  1-1  Ν. Αυγερινός

Διαιτητής ο κ. Ε. Μενεγάτος

Α.Ο. Πρόννοι:Βαβάση, Στέλλου, Αυγερινός Λ., Θωμάι (30' Κουστουμπάρδης), Παπαβασιλείου (30' Memlika), Αυγερινός (37' Τσιλιμιδός), Κουρκουμέλης, Σβίγγος, Ρασσιάς,  Τσίνα.

Α.Ο. Σάμης:Στεφανάτος, Σπυράτος, Μιχαήλ, Παπαδάτος, Διγαλέτος, Γκρέμος, Κάλλιας (37' Ziho), Ρασσιάς (40' Βαλλιανάτος), Σακάι.

Α.Ο. Παλληξουριακός - Α.Π.Σ. Πυλαριακός  1-6

Την ίδια επίσης ώρα, στο Δημοτικό Ληξουρίου, σε παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα του Σαββάτου, ο πρωταθλητής Πυλαριακός θα επικρατήσει του γηπεδούχου Παλληξουριακού με σκορ 6-1 και θα κλείσει μία ακόμη σεζόν με χαμόγελα και τον τίτλο δικό του.

Αυτός ήταν ο τρίτος συνεχόμενος για την ομάδα του Κ. Κουγιανού.

Οι γηπεδούχοι, θα συνεχίσουν την 9η θέση, ενώ θα αγωνιστούν αύριο Δευτέρα 19/6 σε εξ' αναβολής παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής, στο ίδιο γήπεδο με αντίπαλο την Πρόοδο Ιθάκης.

Το γκολ

10'  0-1  Γ. Κάκκιας

20'  0-2  Μ. Κουλουμπής

29'  0-3  Σ. Γρηγοράτος

32'  0-4  Γ. Καμπανός

33'  1-4  Α. Μπαντούνας

49'  1-5  Α. Σινάι

57'  1-6  Ο. Μιχελής

Διαιτητής ο κ. Π. Κομητόπουλος με βοηθούς τους κ.κ. Ηλ. Ζερβό και  Ξ. Καμπανό (φίλαθλοι).

Παλληξουριακός:Μαχιλάι, Μακρής, Γρηγοράτος, Μιχελή, Leka,  Γιάζο, Σαβράμης (40' Λέλος), Σχίζας (40' Κατσιβέλης), Μπαντούνας.

Πυλαριακός:Καρούσος (42' Παπαδάτος), Κάκιας, Σινάι, Κουλουμπής, Αντύπας (35' Κλαουδάτος), Καμπανός, Μιχελής, Γασπαρής (35' Παπαλεξανδράτος), Αμίτσης (42' Μπερδεμπές).

Α.Ο. Αστέρας Ληξουρίου - Π.Α.Ο. Κεφαλονιάς  2-4

Το απόγευμα της Κυριακής 19/6 και ώρα 6 και 30' στο Δημοτικό Ληξουρίου, ο Π.Α.Ο. Κεφαλονιάς θα πάρει τη νίκη από τον γηπεδούχο Αστέρα Ληξουρίου με σκορ 4-2 και θα τερματίσει 3ος στην τελική κατάταξη.

Αντίθετα οι γηπεδούχοι καταλαμβάνουν οριστικά την 7η θέση.

Τα γκολ

07'  0-1  Μ. Λαμπρόπουλος

24'  0-2  Π. Μιχόπουλος

27'  1-2  Γ. Βάλσαμος

54'  1-3  Μ. Λαμπρόπουλος

56'  1-4  Γ. Καμπανός

57'  2-4  Π. Μιχόπουλος

Διαιτητής ο κ. Ν. Αντωνιάδης με βοηθούς τους κ.κ. Χ. Κουρούκλης και  Β. Μαρκέτος (φίλαθλο).

Αστέρας Ληξ.:Βλάχος, Βάλσαμος, Ελευθεράτος, Αναλυτής Σ., Δενδρινού (54' Ταφάι), Χότζα, Αναλυτής Α. (32' Φραγκισκάτος Δ.), Συνοδινός, Φραγκισκάτος Χ..

Π.Α.Ο. Κεφαλονιάς:Λασκαράτος, Κατσούρης, Μιχόπουλος, Μπέλμπα, Τζαφέρι, Λαμπρόπουλος, Γεωργόπουλος (55' Μπαράκος), Καλούρης (54' Γαλιατσάτος), Κουρούκλης.