6.
Ν.Ο. ΧΙΟΥ – Ν.Ο. ΠΑΤΡΩΝ
 Ο5-00

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΟΝΕΙΡΟ

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Ν.Ο. Αργοστολίου στην Ηλιούπολη χθες βράδυ με αντίπαλο την τοπική ομάδα με σκορ 11-8.
Μια νίκη μεγάλης βαθμολογικής αξίας αφού έτσι παραμένει σε τροχιά Ευρώπης και το όνειρο φαίνεται ότι μπορεί να γίνει πραγματικότητα για την ομάδα του Θ. Ανδρεάκου.
Ο Ν.Ο.Α. το λέγαμε από την Πέμπτη στο ρεπορτάζ μας ότι πήγαινε στην Αθήνα με μοναδικό στόχο το "2" και δεν μας διέψευσε.
Έτσι το μάτι των παικτών του "γυάλιζε" στην κυριολεξία και από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε αποφασισμένος να καθαρίσει με τη νίκη.
Έτσι έκλεισε αυτή την περίοδο με σκορ 3-0 ύστερα από μια φοβερή απόδοση της άμυνας του.
Στο δεύτερο οκτάλεπτο δεν άλλαξαν και πολύ τα πράγματα η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει και να παίζει καλό πόλο και συν το ότι πλέον είχαν ανοίξει και οι άμυνες, κατάφερε να το κλείσει με σκορ 5-4 πηγαίνοντας στο ημίχρονο πλέον με ένα σκορ ασφαλείας και διαφορά 4 τερμάτων.
Στα δυο επόμενα οκτάλεπτα οι αθλητές του Θ. Ανδρεάκου διαχειρίστηκαν όσο έπρεπε έξυπνα το υπέρ τους σκορ κλείνοντας το τρίτο (το μοναδικό που πέρασαν μπροστά οι γηπεδούχοι) με το σκορ στο 3-2, ενώ στο τέταρτο απλά διαφύλαξε το "χρυσό" τρίποντο της νίκης του και το έκλεισαν ισόπαλο 1-1.
Έτσι με την ψυχολογία στα ύψη περιμένουν τον επόμενο αντίπαλο τους που είναι ο Π.Α.Ο.Κ. τον οποίο περιμένουν στο Αργοστόλι με "άγριες διαθέσεις μετά την άδικη ήττα του Ποσειδωνίου.
ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 0-3, 4-5, 3-2,1-1
ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Νίκος Καραμάνης): Εκιντζόγλου, Κοντογιώργος, Κωνσταντόπουλος, Σαρρής 1, Καζάζης, Κουλιεράκης 1, Αγγελίδης 3, Λάζαρης 2, Χαλιάσος, Καραγκούνης, Κολυβάς 1, Γιάγκος, Παπαδογιάννης, Ματαράγκας, Φωτόπουλος.
ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ (Θόδωρος Ανδρεάκος): Πλατίδης, Τρίκας, Μητρόπουλος 1, Στελάτος, Δάνδολος, Σαλάχας 2, Παπαδόπουλος 1, Κατσιγιάννης, Δουδέσης Π., Μπουρνάζος 1, Χαραλαμπόπουλος 2, Τραυλός, Δουδέσης Ε. 4, Ντότσικας.
Διαιτητές: Κατσαρός, Κουρτίδης