Κυριακή, Οκτωβρίου 31

Ένας σπουδαίος ΝΕΟΛ 63-74 στη Ραφήνα τον Αργοναύτη

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι που διεξήχθη σήμερα στο Κλειστό της Ραφήνας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β’ Εθνικής Μπάσκετ, ο Ν.Ε.Ο.Λ. ύστερα από πολύ καλή εμφάνιση έκανε «σεφτέ» στις νίκες επικρατώντας του γηπεδούχου Αργοναύτη με τελικό σκορ 74-63, ρεφάροντας έτσι την εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας, από τον ΚΑΟ Κορίνθου.

Στο πρώτο 10λεπτο οι ομάδες ήταν νευρικές και αρκετά άστοχες και τον ΝΕΟΛ πάντως να το κλείνει, προηγούμενος στον πόντο και σκορ 15-16.

Στο δεύτερο, η εικόνα στο παρκέ άλλαξε, ο ΝΕΟΛ μπήκε πιο ζωντανά πήρε ένα μικρό προβάδισμα που στη συνέχεια χάθηκε και 5’ πριν την ολοκλήρωση του, οι γηπεδούχοι συν κάποια σφαλτσοσφυρίγματα και μια προσωρινή διακοπή, πέρασαν μπροστά 26-22 με μια τεχνική ποινή στον Βαβάτσικο και ένα αντιαθλητικό στον Τρυφωνόπουλο.

Στη συνέχεια η ομάδα του Μ. Τζουγανάτου αρκετά εύστοχη και καλύτερη στα τελευταία 4’ λεπτά, με διαδοχικούς πόντους των Χονδρογιάννη – Μαρούλη - Παππά, θα το ολοκληρώσει μπροστά στο σκορ 32-40!

Έτσι, οι δύο ομάδες αποχωρούν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με τον Ν.Ε.Ο.Λ. πλέον καλύτερο και μπροστά στο σκορ με +8.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΝΕΟΛ θα μπει πολύ δυνατά και με 5 συνεχόμενους πόντους χωρίς απάντηση θα φτάσει το σκορ στο 32-46!

Στη συνέχεια μια χαλάρωση του ΝΕΟΛ έφερε το 42-51, 4’ πριν τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου για να αποκατασταθεί η τάξη προς το τέλος και θα ολοκληρωθούν τα ¾ του παιχνιδιού, με το Ληξούρι μπροστά 46-62 και μια διαφορά 16 πόντων!

Στο 4ο και τελευταίο ο ΝΕΟΛ θα μπει μουδιασμένα και στα πρώτα 2’ οι γηπεδούχοι θα μειώσουν σε 51-62 με ένα σερί 5-0 και τον Μ. Τζουγανάτο να καλεί εσπευσμένα ταϊμ άουτ.

Η διαφορά στο 4’ έφτασε στους 7 πόντους (63-70), όμως η εμπειρία των παικτών της ομάδας μας, οδήγησε το παιχνίδι όπως το ήθελε και τελικά ολοκληρώθηκε με σκορ 63-74!

Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα μας που εκτός των βαθμών θα δώσει και ψυχολογική ώθηση για τη δύσκολη συνέχεια.