Κυριακή, Οκτωβρίου 17

Με το "αριστερό" στην πρεμιέρα ο ΝΕΟΛ …… ΄Ήττα από τον Κ.Α.Ο. Κορίνθου 74-80 (Φωτορεπορτάζ)

Πρεμιέρα με το «αριστερό» σήμερα το μεσημέρι για τον Ν.Ε.Ο. Ληξουρίου, αφού γνώρισε την ήττα στο Κλειστό της πόλης, σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι με αγωνία μέχρι το τέλος, από τον δυνατό Κ.Α.Ο. Κορίνθου με τον πίνακα να γράφει το τελικό 74-80.

Φαίνεται ότι η ομάδα της Κορίνθου τείνει να γίνει ο κακός δαίμονας του Ν.Ε.Ο.Λ., αφού και πριν δυο χρόνια είχε και πάλι ηττηθεί από την ομάδα της Κορίνθου!

Να αναφέρουμε ότι, στην αρχή του αγώνα, μέσα σε μεγάλη συγκινησιακή φόρτιση, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του παλιού αθλητή του Ν.Ε.Ο.Λ. Μίμη Λουκέρη, που έφυγε άδικα από κοντά μας, ενώ οι αθλητές της Ληξουριώτικης ομάδας αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια

Η ομάδα του Μ. Τζουγανάτου, στο πρώτο μισό στου αγώνα έπαιξε ωραίο μπάσκετ, ήταν καλύτερη απέναντι στον αντίπαλο της και το ολοκλήρωσε προηγούμενη 42-39, αφού προηγουμένως είχε απωλέσει μεγάλες διαφορές, όπως αυτή του α' δεκαλέπτου, όταν το έκλεισε με τη διαφορά στους +13!

Στο δεύτερο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο με τη διαφορά στο -3.

Στην επανάληψη, ο Κ.Α.Ο. αρκετά εύστοχος από το τρίποντο και με καθαρό μυαλό, την ίδια ώρα που ο Ν.Ε.Ο.Λ. έδειχνε να είναι αγχωμένος, θα πάρει κάποιες καλές διαφορές και τελικά θα φτάσει σε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη, αν και οι γηπεδούχοι στο τέλος το πάλεψαν αρκετά, μείωσαν στους 3 πόντους, αλλά ήταν πλέον αργά και έτσι δεν θα κάνουν την ιδανική πρεμιέρα!

Ο κόσμος ήταν αρκετός και στήριξε την ομάδα του Ληξουρίου, όπως και οι οργανωμένοι φίλοι της του "Εγκέλαδου" που έδωσαν χρώμα στο παιχνίδι!

Την επόμενη αγωνιστική ο Ν.Ε.Ο.Λ. έχει ρεπό και είναι μια καλή ευκαιρία ανασυγκρότησης, κυρίως ψυχολογικής.

Τα δεκάλεπτα:25-13 - 42-39 - 56-64 και 74-80.

Διαιτητές οι κ.κ.  Καρακάσης - Κανελλόπουλος – Μαρινάκης.

Κομισάριος ο κ. Κανελλόπουλος

Ν.Ε.Ο.Λ.:(Τζουγανάτος), Παππάς 13 (1), Χονδρογιάννης 4, Νιφόρας 4, Κασπίρης 8 (2), Μαρούλης 12, Τρυφωνόπουλος 8, Βαβάτσικος 13, Ματσούκης, Λαμπρόπουλος 12 (1)

Κ.Α.Ο. Κορίνθου:(Σορώτος), Καπώνης 20 (5), Γ. Μακρής 1, Πρεδάρης 4, Δ. Μακρής 8 (1), Κοντραφούρης 2, Φακοπουλίδης 14, Δούκας 7, Τσιάκος 6, Κωνσταντίνου 16 (4), Αδαμόπουλος 2