Κυριακή, Μαΐου 7

Επίλογος με νίκη για τον πρωταθλητή Παλληξουριακό 1-0 τα Διλινάτα

Στόχος των πρωταθλητών στο φινάλε της Α’ τοπικής κατηγορίας, ήταν η νίκη και ο ιδανικός επίλογος σε ένα ακόμη τοπικό πρωτάθλημα.

Ο στόχος επετεύχθη, αφού οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν τον φετινό τίτλο, επικρατώντας στα πλαίσια της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής των Διλινάτων, σήμερα το απόγευμα στον Άγιο Αντώνη με σκορ 1-0.

Ήταν η 5η συνεχόμενη νίκη στη σειρά, μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας στο Αργοστόλι με αντίπαλο τον Α.Ο. Εικοσιμίας.

Παράλληλα διατήρησαν το αήττητο, το οποίο κρατάει από τις 5/5/2019, αλλά και απαραβίαστη την εστία τους στα 6 παιχνίδια της σειράς!!

Η τελευταία της ήττα, χρονολογείται από τότε και μάλιστα στην έδρα της, με σκορ 0-1 από τους Πρόννους.

Αυτή η κατάκτηση ήταν η 2η συνεχόμενη και 10η στο σύνολο (τη περίοδο 2019-2020 δεν ολοκληρώθηκε, ενώ αυτή του 2020-2021 δεν διεξήχθη, λόγω κορονοϊού).

Σίγουρα, ήταν μια πανάξια επικράτηση, και επιβράβευση των προσπαθειών τους, αφού ήταν σε όλη τη σεζόν, η καλύτερη και πιο ποιοτική ομάδα του πρωταθλήματος, με σταθερή πορεία και καλό ποδόσφαιρο.

Το αήττητο και οι τρεις ισοπαλίες σε όλη τη χρονιά, επιβεβαιώνουν την παραπάνω άποψη.

Τίποτε δεν είναι τυχαίο, ούτε έρχεται χωρίς οργάνωση, κόπο, σκληρή δουλειά, ιδρώτα και «πόνο»!

Σε γενικές γραμμές, σε ένα παιχνίδι αδιάφορο βαθμολογικά, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να το προσπεράσουν με νοοτροπία πρωταθλητή, έπαιξαν για τη νίκη που τελικά κατάφεραν, έστω και με κάποιο άγχος, κλείνοντας τη χρονιά νικηφόρα, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, την 2η της τελικής κατάταξης.

Της μοναδικής ομάδας, η οποία κατάφερε να βάλει τέλος στην κυριαρχία της σε όλες τις «εγχώριες» διοργανώσεις, τα τελευταία χρόνια.

Παίζοντας αρκετά καλό ποδόσφαιρο, στην τελευταία παράσταση σε τοπικό επίπεδο μπροστά στον κόσμο της, έχοντας την υπεροχή και την κατοχή μπάλας στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, θα κλείσει νικηφόρα τη χρονιά πανηγυρίζοντας και τυπικά τον τίτλο, αλλά και μια άτυπη ρεβάνς από την απώλεια του τοπικού κυπέλλου.

Τα Διλινάτα του Α. Δρόσου, ολοκλήρωσαν τη χρονιά με μια φυσιολογική ήττα από τον πρωταθλητή και τη 2η θέση της τελικής κατάταξης.

Μία ήττα που σίγουρα δεν μπορεί να αλλοιώσει τη γενικότερη παρουσία τους τη φετινή περίοδο, με αποκορύφωμα την κατάκτηση του τοπικού κυπέλλου 2022-2023.

Σίγουρα, το χειροκρότημα ανήκει στους πρωταθλητές «ερυθρόλευκους», αλλά θα ήταν άδικο να μην το αποδώσουμε και στην ομάδα του «μεγάλου» χωριού.

Οι γηπεδούχοι πλέον, αφήνουν πίσω τους το τοπικό ποδόσφαιρο και από αύριο ξεκινούν την προετοιμασία τους, ώστε να είναι έτοιμοι με την έναρξη των μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική. Μία άνοδος που πέρυσι χάθηκε στο παραπέντε.

Φέτος λοιπόν, πιο έμπειροι, πιο αποφασιστικοί και πιο έτοιμοι, θα παλέψουν το όνειρο να γίνει πραγματικότητα και το τοπικό μας ποδόσφαιρο, στο πρόσωπο του Παλληξουριακού, να βρει τον εκπρόσωπο του στα Εθνικά πρωταθλήματα, ύστερα από την περίοδο 2020-2021 με τη συμμετοχή και πάλι των «ερυθρόλευκων» στον 9ο όμιλο.

Ένα σουτ στο 4’ του Μπράτι από τα όρια της περιοχής δεν θα απειλήσει ιδιαίτερα τον Μαγδαληνό.

Στο 9’ ο Μαγδαληνός θα απομακρύνει με γροθιές την μπάλα στο απευθείας εκτελεσμένο φάουλ του Μπράτι, έξω από την περιοχή και δεξιά.

Στο 22’ θα έχουμε cooling break από το διαιτητή κ. Α. Βουτσινά ώστε να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές μιας και η θερμοκρασία στον Άγιο Αντώνη ήταν αρκετά υψηλή.

Πολύ μεγάλη, τριπλή ευκαιρία να προηγηθούν στο σκορ, θα χάσουν στο 25΄οι γηπεδούχοι.

Αρχικά σε ένα μακρινό σουτ του Κρίστο, απομακρύνει την μπάλα στην δεξιά του γωνία ο Μαγδαληνός σε κόρνερ.

Το κόρνερ εκτελείται από τον Λυκούδη, ο Jarzebak θα πιάσει την κεφαλιά και θα σώσει στη γραμμή ο Σπανός, στη επιστροφή ο Πολυδωράτος θα κάνει από πολύ κοντά το πλασέ, αλλά και αυτή την φορά ο Κουμαριώτης, πάλι επάνω στη γραμμή, απομακρύνει την μπάλα και θα σωθεί έτσι η εστία των Διλινάτων.

Νέα πολύ καλή στιγμή στο 37’ για τους «ερυθρόλευκους» και τον Λουλούδα με ένα γέμισμα στην περιοχή, να βγάζει τον Μπράτι απέναντι από τον Μαγδαληνό, όμως πιεζόμενος από τον Κουμαριώτη θα κάνει το πλασέ και η μπάλα θα περάσει άουτ, λίγο έξω από την αριστερή γωνία.

Αυτές θα είναι οι καλύτερες φάσεις του πρώτου μισού και το ημίχρονο θα ολοκληρωθεί χωρίς σκορ.

Στην επανάληψη και με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Μπράτι μόνος απέναντι από τον Μαγδαληνό θα καθυστερήσει στο πλασέ, με αποτέλεσμα να τον προλάβουν οι αμυντικοί και να απομακρύνουν την μπάλα.

Στο 65’ μετά από ωραία ενέργεια από δεξιά ο Αντωνάτος θα μπει στην περιοχή, θα βρεθεί στο χόρτο από μαρκάρισμα του Κουράνη και ο διαιτητής κ. Βουτσινάς υποδεικνύει πέναλτι.

Εκτελεί εύστοχα ο Μπράτι πετυχαίνοντας το 1-0 της ομάδας του.

Στο 73’ ο Αντωνάτος που "φρεσκάρισε" το παιχνίδι της ομάδας του, μπαίνοντας σαν αλλαγή στο δεύτερο 45λεπτο, θα βρει τον Μπράτι μέσα στην περιοχή και δεξιά, ο τελευταίος θα κάνει το σουτ και θα στείλει την μπάλα ψηλά άουτ.

Σειρά του Λεπενιώτη στο 77’ να χάσει σημαντική ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς, όταν καθυστερεί μπροστά από τον Μαγδαληνό, με αποτέλεσμα να προλάβει ο Γεωργόπουλος και να απομακρύνει την μπάλα και μαζί τον κίνδυνο για την εστία του.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο ντέρμπι και τους γηπεδούχους να κλείνουν τη σεζόν πρωταθλητές και πάλι.

Στο τέλος, υπήρξε μεγάλη ικανοποίηση και κάποια χαλαρά πανηγύρια για την κατάκτηση και διατήρηση του φετινού του τίτλου.

Η συνέχεια αναμένεται να δοθεί σε υψηλούς τόνους, στη μεγάλη φιέστα που ετοιμάζει η διοίκηση για το επόμενο Σάββατο 13/5, με πολλές εκπλήξεις και τη συμμετοχή των Ακαδημιών της ομάδας.

Διαιτητής ο κ. Α. Βουτσινάς με βοηθούς την κ. Κ. Χαρίση και τον κ. Π. Κομητόπουλο.

Παλληξουριακός:(Ηλ. Ζερβός), Σκάρπος, Πολυδωράτος, Jarzebak, Μαλλιώρης (46’ Αντωνάτος), Λυκούδης, Λούλουδας, Κρίστο (76’ Κουμπουλής), Κουκουβίνος, Μπράτι, Ζυκάι (46’ Βώρος – 63’ λ.τ. Παπαροδόπουλος), Κουλούρης (46’ Λεπενιώτης).

Α.Ο. Διλινάτα:(Α. Δρόσος), Μαγδαληνός, Κουμαριώτης, Φωκάς, Τζωρτζάτος Διον., Λουκάτος, Κουράνης (80’ Γκερβένη), Κοσμετάτος (66’ Γκορρέϊα), Σπανός,  Τζωρτζάτος Κ. (59’ Ντούκας), Τζωρτζάτος Φ., Γεωργόπουλος.