ΦΩΝΑΞΕ ΠΑΡΟΝ Ο Ν.Ε.Ο.Λ.

ΠΗΡΕ...... ΜΠΡΟΣ.....ΓΑΛΗΝ(Η)ΙΑ ΝΙΚΗ 68-35 Ο Ν.Ε.Ο.Λ.
   Το "θηρίο" επιτέλους ξύπνησε......
   Εμείς το πιστεύαμε και το γράφαμε στο άρθρο της Παρασκευής ότι θάρθει το ξέσπασμα και δικαιωθήκαμε γιατί απλά την πιστεύουμε την ομάδα, είμαστε σίγουροι ότι το κακό ομολογουμένως ξεκίνημα θα έπαιρνε τέλος.

Άτυχη βρέθηκε η Γαλήνη Πατρών που έπεσε πάνω σε αυτό το ξέσπασμα και τυχεροί οι φίλοι του Ν.Ε.Ο.Λ. που παρακολούθησαν το παιχνίδι και είδαν μια ομάδα από τα παλιά. Μια ομάδα που δε της έλειπε τίποτε, αιφνιδιασμοί, ριμπάουντ  εύκολο σκοράρισμα, τρίποντα, ήταν τα στοιχεία που συνέθεταν τη χθεσινή της εικόνα.
   Ο Ν.Ε.Ο.Λ. μπήκε από την αρχή δυνατά και δεν έδωσε κανένα δικαίωμα στην αντίπαλο του να πιστέψει για κάτι καλό.
   Στο α΄δεκάλεπτο πέτυχε το 21-5 και κάπου εκεί άρχισε το "πάρτι". Η συνέχεια και στο β΄δεν ήταν διαφορετική αφού η ομάδα μας παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ πέτυχε ένα 17-6 και με συνολικό σκορ 38-11 πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, "καθαρίζοντας" ουσιαστικά το παιχνίδι.
   Στο β΄ημίχρονο και στο γ' δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να παίζουν στον ίδιο ρυθμό φτάνοντας σε ένα 16-10 και συνολικό σκορ 54-21.
   Στην δ' περίοδο και με εξασφαλισμένο πλέον το πρώτο του φετινό "Ροζ" Φ.Α. ο Ν.Ε.Ο.Λ., χαμήλωσε ταχύτητα φέρνοντας  το παιχνίδι σε μια ισορροπία, αλλά και την δυνατότητα στον Μάρκο Τζουγανάτο να δώσει ευκαιρίες σε νέα παιδιά και συγχρόνως να πειραματιστεί σε κάποια πράγματα που θα φανούν χρήσιμα στη συνέχεια για την ομάδα του.
  Έτσι το δεκάλεπτο αυτό θα δώσει ένα ισόπαλο αποτέλεσμα  14-14 για να ολοκληρωθεί τελικά το παιχνίδι με τελικό σκορ 68-35!!!!

Τα δεκάλεπτα: 21-5, 38-11, 54-21.68-35.
   ΝΕΟΛ: (Τζουγανάτος Μάρκος), Αντωνάτος Β. 4, Μπακούρος 10, Βολτέρας 3, Λεγάτος , Ματιάτος 4, Συνοδινός 9, Αρακλησιάνος 2, Μαντζαβίνος 8, Πρεντάνος20, Φλαμπουράκης 2, Φρέντζος 6.
   ΓΑΛΗΝΗ: (Κριθής Βασίλης), Μαντάς 3,  Πετρόπουλος 2, Λαλιώτης 12, Καλιαντέρης 8, Στρέκλας 5, Διαμαντόπουλος 4, Μακρής 1.