3 – 0 α.α.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΒΑΘΜΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΚΟΣΙΜΙΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΑΧΑΪΚΗ

ΕΙΚΟΣΙΜΙΑ                 ΑΧΑΪΚΗ
      1                1
     Στο καλύτερο φετινό της παιχνίδι εντός έδρας η Εικοσιμία παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο ειδικά στο β΄ ημίχρονο κατόρθωσε να πάρει τον πρώτο της βαθμό εντός γηπέδου από την Αχαϊκή με σκορ 1-1 (είχε πάρει και 1 στην πρεμιέρα με τις Βρασιές αλλά όπως είναι γνωστό τον είχε χάσει στα «χαρτιά».
     Στο πρώτο ημίχρονο η Αχαϊκή ήταν καλύτερη, είχε τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή με σωστή κυκλοφορία προσπαθούσε να ανοίξει το σκορ κάτι που τελικά στο α΄ 45λεπτο δεν κατάφερε. Η Εικοσιμία την ίδια ώρα χτύπαγε στις αντεπιθέσεις και είχε 2-3 καλές ευκαιρίες να πάρει «κεφάλι» στο σκορ.

Στο β΄ ημίχρονο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και χτύπησαν το παιχνίδι παίζοντας πολύ δυνατά και παθιασμένα έστω και αν στο 53΄ έμειναν με δέκα παίκτες.
     Όσο περνούσε η ώρα κυριαρχούσε η δύναμη, το πάθος και πολλές φορές ο εκνευρισμός. Έτσι τα είδαμε όλα, κόκκινες, κίτρινες κάρτες, γκολ, αγωνία, χαμένο πέναλτι, εντυπωσιακές αποκρούσεις μα και πολύ θέαμα.
     Γκολ και φάσεις
     Στο 6΄ μετά από κάθετη πάσα στην «πλάτη» της άμυνας της Εικοσιμίας ο Νιφορόπουλος από ελεγχόμενη θέση μπήκε στην περιοχή, αλλά ο Άννινος απέκρουσε εντυπωσιακά στο τετ-α-τετ.
     Κόρνερ από δεξιά του Φίλιππα στο 8΄ θα φέρει την μπάλα στην μικρή περιοχή της Εικοσιμίας και τον Δημητρακόπουλο με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Άννινου.
     Ένα πολύ δυνατό μακρινό σουτ του Π. Κορσιάνου στο 17΄ θα αναγκάσει τον Καλιακμάνη σε δύσκολη απόκρουση στη δεξιά του γωνία στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.
     Ένα μακρινό δυνατό σουτ του Νιφορόπουλου στο 20΄ θα στείλει την μπάλα σύρριζα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων.
     Στο 24΄ ατομική προσπάθεια του Φίλιππα από δεξιά και παράλληλη πάσα στο πρώτο δοκάρι στον Μικελάτο, ο οποίος αστοχεί μόνος προ του Άννινου στο πλασέ του στέλνοντας την μπάλα άουτ.
     Ένα λάθος του Μπεκίρη στο 30΄ θα εκμεταλλευτεί ο Πολλάκης, αλλά το σουτ που επιχειρεί θα αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Καλιακμάνης.
     Το 2ο ημίχρονο άργησε να ξεκινήσει για ένα δεκαπεντάλεπτο περίπου λόγω ενός τραυματισμού του πρώτου βοηθού.
     Στο 53΄ η Εικοσιμία θα μείνει με δέκα ποδοσφαιριστές αφού ο Γεωργόπουλος θα δεχτεί κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) από τον διαιτητή Γ. Μαρκαντωνάτο.
     Σέντρα σουτ από δεξιά του Γκοτσούλια (προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Άννινο) με τον τερματοφύλακα της Εικοσιμίας να πραγματοποιεί πολύ καλή απόκρουση.
     Απευθείας κόκκινη κάρτα στο 66΄ στον τερματοφύλακα της Αχαϊκής Καλιακμάνη για εξύβριση φιλάθλου στην εξέδρα.
     Ανατροπή του Δημητρακόπουλου στο 66΄ από τον Χρ. Μινέτο και το διαιτητή να υποδεικνύει σωστά πέναλτι. Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Φίλιππας και ο Άννινος με  εκπληκτική απόκρουση έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.
Ένα απευθείας φάουλ του Μπουρδανιώτη έξω από την περιοχή και πλάγια θα διώξει και πάλι σε κόρνερ ο εντυπωσιακός σήμερα Άννινος.
     Στο 81΄ εντυπωσιακή ατομική ενέργεια από δεξιά του Γκοτσούλια αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του με διαγώνιο πλασέ θα στείλει την μπάλα στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια να καταλήξει στα δίχτυα του Άννινου που ήταν αδύνατον να αντιδράσει.
     Ανατροπή του Πολλάκη μέσα στην περιοχή στο 84΄και τον διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ  με ωραία εκτέλεση ο Π. Κορσιάνος.
     Στο 90΄αποβάλλεται ο προπονητής της Αχαϊκής κ. Γ. Ζερδεβάς για διαμαρτυρίες.
     Στο 94΄ έγινε η φάση του αγώνα με τον α΄ βοηθό να υποδεικνύει αλλαγή υπέρ της Εικοσιμίας σε πλάγιο που είχε εκτελεστεί από την Αχαϊκή και τον διαιτητή που είχε ωστόσο καταλογίσει φάουλ έξω από την περιοχή σε βάρος των γηπεδούχων να παίρνει την φάση επάνω του και να εμμένει στην δική του απόφαση. Το φάουλ εκτελείτε και ο Μπεκίρης με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα και τον β΄ βοηθό τώρα να υποδεικνύει οφσάιντ. Απόφαση που δέχεται ο κ. Μαρκαντωνάτος και ακυρώνει το γκολ για να έχουμε έντονες διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους.
     Πολύ καλός ο διαιτητής κ. Γ. Μαρκαντωνάτος και οι βοηθοί του κ.κ. Σιδέρης και Δουλαβέρης από την Ηλεία. Μοναδικό λάθος η απόφαση του να μην δώσει την αλλαγή στο 94΄υπερ της Εικοσιμίας.
     Οι συνθέσεις:
ΕΙΚΟΣΙΜΙΑ (Δ. Ζησιμάτος): Αννινος, Τζωρτζάτος, Κονόμης (63' Ψαριανός), Μινέτος Χρ., Στεφανάτος, Μινέτος Γ., Πολλάκης, Κουλάκης, Γεωργόπουλος, Ντουκάι, Κορσιάνος Π.(90'Κόρμαλης).
ΑΧΑΪΚΗ (Γ. Ζερδεβάς): Καλιακμάνης, Γκοτσούλιας. Μπουρδανιώτης, Λαζανάς, Μπεκίρης, Νιφοράς Παν. του Π. , Νιφορόπουλος (40' λ.τ. Γερασιμόπουλος), Φίλιππας, Νιφοράς Π. του Δ. (60' Ανδριέλος), Δημητρακόπουλος, Μικελάτος (67' Παπαδημητρίου).
Η υπόλοιπη αγωνιστική κίνηση του 6ου Ομίλου
ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΑ ΤΟΥΣ 3 ΒΑΘΜΟΥΣ ΟΙ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΙ
ΔΙΑΤΗΡΗΣΕ ΤΟ ΑΗΤΤΗΤΟ ΤΟ ΠΑΝΟΠΟΥΛΟ
     Στα υπόλοιπα αδιάφορα παιχνίδια της 25ης αγωνιστικής απλά  είχαμε την παρακάτω εξέλιξη:
ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΟ ΑΗΤΤΗΤΟ ΣΕΡΙ ΤΟΥ ΤΟ ΠΑΝΟΠΟΥΛΟ ΠΟΥ ΝΙΚΗΣΕ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΤΗΝ ΘΥΕΛΛΑ 2-1.
ΑΕΡΑ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΡΑΣΙΕΣ Ο ΠΑΜΙΣΟΣ 5-3 ΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΟΜΑΔΑ
ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕ ΤΗΝ 3η ΘΕΣΗ Η ΕΡΑΝΗ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ 1-0 ΣΤΟ ΛΑΠΠΑ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ
ΝΙΚΗ ΓΟΗΤΡΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ 2-1 ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΓΥΘΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΜΑΛΙΑΔΑ
ΧΩΡΙΣ ΝΑ «ΙΔΡΩΣΟΥΝ» ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΡΕΙΣ ΒΑΘΜΟΥΣ ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ  ΚΑΙ  ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ ΑΠΟ ΤΡΙΤΑΙΪΚΟ ΚΑΙ ΤΣΙΛΙΒΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΑΦΟΥ ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΑΥΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΒΛΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

01 – 57
·         Η Εικοσιμία έχει έναν μηδενισμό.

2             0

Σε ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι στα Μακρυώτικα και τους φιλοξενούμενους να παρατάσσονται με «δέκα» παίκτες, η Έρυσσος πήρε πλεονέκτημα απέναντι στην Ανωγή με την επιβλητική της νίκη και μάλιστα με καθαρό σκορ 2-0.
     Μια νίκη που της δίνει μεγάλο πλεονέκτημα απέναντι στην αντίπαλο της και θέλει ακόμη μια νίκη για να στεφθεί πρωταθλήτρια στην Γ΄κατηγορία.
     Η νίκη των γηπεδούχων ήταν δίκαιη αφού στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν καλύτερη.
     Στο πρώτο 15λεπτο η Ανωγή παρά το ότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες εντούτοις μπήκε δυνατά και έχασε δυο καλές ευκαιρίες.
     Στην συνέχεια η γηπεδούχοι ισορρόπησαν και έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Έτσι αφού έχασαν και αυτοί με την σειρά τους 2-3 ευκαιρίες κατάφεραν στο 20΄να πετύχουν το 1-0  όταν ο Μπέλος με ωραία ατομική ενέργεια από αριστερά και 1-2 με τον Απ. Ζαμπέλη θα πασάρει παράλληλα στα όρια της μεγάλης περιοχής στον Π. Βρυώνη ο οποίος με σουτ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
     Στο β΄ ημίχρονο η Ανωγή έχασε δυο τετατέτ με τον Μαρούλη ο οποίος στο πρώτο πλασάρει άουτ πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο δεύτερο θα «νικηθεί» από τον Καμπανό.
     Η Έρυσσος ήταν αρκετά άτυχη αφού είχε δυο δοκάρια σε σουτ του Απ. Ζαμπέλη και σε απ΄ ευθείας φάουλ του Αρώνη.
     Τελικά στο 80΄ ο Αποστ. Ζαμπέλης θα σφραγίσει την νίκη της ομάδας του στέλνοντας με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα της Ανωγής για το τελικό 2-0.
     Πάρα πολύ καλή η διαιτησία του κ. Παν. Κομητόπουλου και των βοηθών του κ.κ. Αθ. Σκαλτσή και Παν. Μολφέτα.