Κεφαλληνίας

Α.Σ.Κ-Παναχαϊκός

65-60

Πήρε αυτό που ήθελε ο ΑΣΚ!
Τελικά ο Αθλητικός Σύλλογος Κεφαλονιά φαίνεται ότι  γνωρίζει καλά πώς να παίρνει αυτό που θέλει από το παρκέ!
Η ομάδα της Κεφαλονιάς έφτασε σε μια αγχωτική μεν, δίκαιη δε νίκη επί του Παναχαϊκού με 65-60 στο κλειστό «Αντώνης Τρίτσης» και πλέον μετράει 3 νίκες και 1 ήττα σε τέσσερις αγώνες κατά τη β' φάση του πρωταθλήματος της Β' ΕΣΚΑ-Η, δείχνοντας ικανή να κάνει το μεγάλο βήμα για την επόμενη κατηγορία.
Επί της ουσίας, ο ΑΣΚ κατάφερε με πλουραλισμό στο σκοράρισμα (τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων) να φτάσει σε μία επικράτηση που τον διατηρεί στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας. Και δεν ήταν μόνο αυτό.
Έχοντας στα τελευταία λεπτά του αγώνα την συγκέντρωση και την απαραίτητη ψυχραιμία στις βολές έφτασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου.
Μεγάλα και παλικαρίσια τρίποντα αρχικά από την Γεμενετζή (στα 3 λεπτα πριν το τέλος 53-50) και εν συνεχεία από τον αρχηγό Σαρρή 2 λεπτά πριν το φινάλε που έκανε το 56-53 και ξαναέδωσε προβάδισμα στο ΑΣΚ την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι είχαν γυρίσει το παιχνίδι, ενώ το καλάθι και φάουλ του Βαλλιανάτου στην επόμενη φάση έκανε το 59-53 και έδωσε παράσταση νίκης στην ομάδα του Μάκη Μαρκάτου.
Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Κομισάριου της ΕΣΚΑ-Η Δημήτρη Σοφιανόπουλου που έφυγε πρόσφατα από τη ζωή.
Διαιτητές: Καμήτσος – Γεράνιος
Δεκάλεπτα: 13-7, 33-27, 45-38, 65-60
ΑΣΚ (Μαρκάτος): Καραπέτσας 5 (1), Κρητικός 11 (1), Βουτσινάς, Παλημέρης 3 (1), Καλαφάτης, Γεμενετζής 8 (1), Πορτελάνος 8, Βαλλιανάτος 11, Σαρρής 13 (1), Καβαλλιεράτος 6.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΟΣ (Τσαούσης): Καραγιάννης 5 (1), Κεπενός 18 (3), Χριστοδουλόπουλος 6, Λανδρίτσος 16 (1), Καπαρδέλης 2, Παπαλεξόπουλος, Τσαούσης 13 (2).