Σάββατο, Αυγούστου 15

Ήττα της Εθνικής από την Τουρκία 73-64 στο τέλος

Με ήττα 73-64 από την Τουρκία ολοκλήρωσε την παρουσία της στο τουρνουά της Κωνσταντινούπολης η Ελλάδα.
Ελλάδα: Κατάρρευση στο τέλος με Τουρκία | onsports.gr
Το αντιπροσωπευτικό μας «συγκρότημα», μία μέρα μετά την καλή εμφάνιση που είχε κόντρα στην Βοσνία, δεν παρουσίασε το ίδιο «πρόσωπο» και κόντρα στους διοργανωτές, οι οποίοι με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, πήραν τη νίκη.
Η Ελλάδα στα σημεία που πίεσε στην άμυνά της, έδειξε θετικά στοιχεία, μια και βρήκε ρυθμό και στην επίθεση, ωστόσο, τα κενά διαστήματα έδωσαν την ευκαιρία στην εθνική της γειτονικής χώρας να επιστρέψουν και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με επιμέρους 21-14 πήραν τη νίκη στο φιλικό παιχνίδι.
Τα δεκάλεπτα: 19-21, 39-35, 52-50, 73-64
Τουρκία (Αταμάν): Μπαλμπάι 2, Γκιουλέρ 2, Οσμάν 11 (1), Ερσέκ 5, Ιλιασόβα 9 (9 ριμπ.), Ερντέν 15 (11 ριμπ.), Μαχμούτογλου 11 (3), Σαβάς 6, Μπατούκ, Ντίξον 12 (2), Αλντεμίρ, Σιπάχι.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 21 (1), Ζήσης 9 (1), Σπανούλης 5, Καλάθης 6 (1), Περπέρογλου 4, Σλούκας, Αντετοκούνμπο 3, Καϊμακόγλου, Κουφός 4, Πρίντεζης 10 (1), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης, Σαρικόπουλος.