Δευτέρα, Ιουνίου 15

ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ Γ΄ΕΘΝΙΚΗΣ: ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ – ΣΠΑΡΤΗ 2-3.

1_1899_0

Στην Γ” Εθνική θα αγωνίζεται από του χρόνου η Σπάρτη καθώς πριν από λίγα λεπτά κατάφερε να επικρατήσει της Κυπαρισσίας με 3-2.
Όλα έγιναν στον δεύτερο ημίχρονο όπου η ομάδα του Αλέξη Μαντζούνη προηγήθηκε με 2-0 αλλά οι φιλοξενούμενοι με την εμπειρία τους μπορούμε να πούμε γύρισαν τούμπα το ματς και πήρανε την νίκη – άνοδο.
Το φιλμ του αγώνα
Μόλις στο 3′ ωραία προσπάθεια του Φ. Παναγόπουλου έκανε την πάσα στον Λυδιώτη που έπιασε το σουτ από πλεονεκτική θέση αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
Στο 18′ σουτ του Γαργαρώνη από πλάγια θέση μπλόκαρε ο Γαρόζης.
Στο 39′ ο Κόλλιας πέτυχε γκολ άλλα ακυρώθηκε σωστά ως οφσαιντ.
Στο 42′ ο Αναστάκος έκανε την κεφαλιά η μπάλα βρήκε στο χέρι του Καμποσιώρη και στην συνέχεια ο Ανδρουτσής έδιωξε με τα πόδια. Σε αυτή την φάση διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι φιλοξενούμενοι προς τον κ. Γιάχο.
Στο 45′ ακόμα μια χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Λυδιώτη άλλα το σουτ έφυγε λίγο άουτ.
Στο 54′ ο Λυδιώτης έβγαλε πανέμορφη σέντρα για τον Φ. Παναγόπουλο που εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα των φιλοξενούμενων  και με σουτ έγραψε το 1-0.
Στο 56′ ο Ντιόπ έκανε την πάσα – κεφαλιά στον Κόλλια που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Γαρόζη κάνοντας το 2-0.
Στο 58′ άμεση ήταν η μείωση του σκορ για τους Λάκωνες με σκόρερ τον Ηλία Αναστασάκο.
Στο 63′ ο Γκολέμης έκανε το σουτ άλλα έδιωξε σε κόρνερ ο Ντουγέρογλου.
Στο επόμενο λεπτό αποβλήθηκε από τον κ. Γιάχο ο προπονητής της Κυπαρισσίας Αλέξης Μαντζούνης για έντονη διαμαρτυρία.
Στο 85′ ο Γκολέμης για την Σπάρτη απέναντι από τον Ντουγέρογλου δεν αστοχεί ισοφαρίζοντας σε 2-2.
Στο 89′ ο Αναστασάκος φέρνει τούμπα το ματς νικάει τον Ντουγέρογλου κάνοντας το 2-3.
Στο 90′ ο Γιάχος αποβάλλει με κόκκινη κάρτα τον Κορώνη που βρισκόταν στο πάγκο.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ.  Γιάχος (Χίου) με βοηθούς τους κ.κ. Γκαρατζίκα και Απτόσογλου (Αθηνών).
Τέταρτος ήταν ο κ. Μιχαηλίδης (Βοιωτίας)
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΑΟ Κυπαρισσίας (Αλέξης Μαντζούνης): Ντουγερόγλου, Καρατζούλιας, Γιαννόπουλος, Ανδρουτσής, Γαργαρώνης, Λυδιώτης (C), Ντιόπ, Καμποσιώρης, Φ. Παναγόπουλος, Χ. Παπαγεωργίου (λ.τρ. 68′ Θεοδωρακόπουλος), Κόλλιας (71′ Γεωργιόπουλος).
ΑΕ Σπάρτης (Αργύρης Κατσίχτης): Γαρόζης, Κόπελας, Πρασσάς, Πανάκης, Σπηλιωτόπουλος, Χοτζάι, Γεωργακόπουλος (4′ λ.τρ. Κορώνης) (82′ Πολυκρέτης), Τσούκλης, Αναστασάκος, Σεμερτζίδης, Χαλίλι.