Κυριακή, Φεβρουαρίου 19

Πολύ σημαντική νίκη για τον ΝΕΟΛ 68-64 τον Αίολο Αγυιάς

Νίκη επιβίωσης για τον ΝΕΟΛ! Ο ΝΕΟΛ (7-10) ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Αίολο Αγυιάς (8-10) καθότι επικρατώντας με 68-64 στο ματς που έκλεισε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Β Εθνικής έκανε ένα μεγάλο άλμα παραμονής αλλά και αποφυγής των Playouts καθότι μείωσε στο ένα ματς την απόστασή του από τους Πατρινούς -ακόμα και αν δεν έσπασε το -14 με το οποίο ηττήθηκε εκτός έδρας στον πρώτο γύρο!

Ήδη από τα πρώτα του λεπτά (2-2 στο 2′, 15-16 στο 7′, 18-19 στο 9′, 21-22 στο 10′) μέχρι και την έναρξη ακόμα του δεύτερου μέρους (28-25 στο 13′, 31-29 στο 17′, 37-36 στο 20′, 40-44 στο 24′), το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τον Αίολο ωστόσο να καταφέρνει να ξεφύγει με έξι πόντους στο 25ο λεπτό χάρις σε ένα σύντομο σερί δείχνοντας αποφασισμένος να απομακρυνθεί ακόμα πιο πολύ από τα Playouts σήμερα.

Ο ΝΕΟΛ όμως, έβγαλε ξανά τον τρομερά σκληρό χαρακτήρα που τον διέπει σε όλο το φάσμα του δεύτερου γύρου και εγκλωβίζοντας τους Πατρινούς με την σκληρή τους άμυνα κατόρθωσαν να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να περάσουν εκείνοι τώρα μπροστά τόσο με 51-49 στο 30′ όσο και με 53-51 μέχρι και το 33ο λεπτό! Μάλιστα, μέχρι και το 39′ ήταν έστω και οριακά μπροστά (66-64 στο 39′) με το ματς να δείχνει πως θα κρινόταν στην κόψη του ξυραφιού.

Με τον ΝΕΟΛ όμως, να αρπάζει τρία επιθετικά ριμπάουντ και να… κατεδαφίζει το χρονόμετρο από τα 47” όταν πήρε τη μπάλα στα χέρια του στα 6” όταν κέρδισε φάουλ για βολές, το παιχνίδι κρίθηκε στα ύστατα δευτερόλεπτα και έπειτα από ένα μεγάλο ντέρμπι -με τον Αίολο να σπαταλάει μια ευκαιρία να ισοφαρίσει λίγο πριν την εκπνοή όταν και αστόχησε από την περίμετρο!

Δεκάλεπτα: 21-22, 37-36, 51-49, 69-64

Διαιτητές: Κατσαπρακάκης – Ξυλάς - Αγγελής

ΝΕΟΛ (Καυκής): Γεωργιάδης 11 (2), Μπαρτσιάκος, Κοντούδης 11 (2), Καλδής 18 (4), Κασπίρης, Μαρούλης, Τρυφωνόπουλος 4, Τσιμίδης 11, Λαμπρόπουλος 2, Αγγελή 6.

Αίολος Αγυιάς (Παπαδημητριου): Χατζόπουλος 17 (1), Πλώτας 15 (1), Γιαννικόπουλος 3, Θανόπουλος 2, Παπαφωτίου 9 (3), Νιφόρας 1, Γκάτζιος 17.