Τετάρτη, Φεβρουαρίου 22

Εκτός έδρας ήττα για τον ΝΕΟΛ 82-73 από την Δάφνη Δαφνίου σε εξ' αναβολής παιχνίδι

Σε μια πολύ μεγάλη νίκη έφτασε το απόγευμα της Τετάρτης (22/2) η Δάφνη Δαφνίου (6-11), η οποία υποδέχθηκε και κέρδισε με 82-73 στο Χαιδάρι τον ΝΕΟΛ (7-11) για την 15η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ Εθνικής κάνοντας ένα ακόμα βήμα αποφυγής του απευθείας υποβιβασμού στη Γ Εθνική! Ωστόσο, δεν κατάφερε να σπάσει και το -13 του πρώτου μεταξύ τους ματς στον πρώτο γύρο.

Το πρώτο μέρος άνηκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους, οι οποίοι ήδη από τα πρώτα λεπτά της συνάντησης είχαν αρχίσει να πατούν με φόρα το πόδι στο γκάζι προηγούμενοι τόσο με 18-13 στο 8′ όσο και με 22-17 μέχρι και το τέλος της 1ης περιόδου.
Μάλιστα, αυτή η έστω και οριακή ηγεμονία της στον πίνακα του σκορ έγινε περισσότερο κυριαρχική για τη
Δάφνη, η οποία παίρνοντας… φωτιά επιθετικά με 30 ολόκληρους πόντους σε μια τρομερή 2η περίοδο με τρομερό ρυθμό και αριθμό κατοχών κατόρθωσε να ξεφύγει ακόμα και με διψήφιες αποστάσεις μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους (33-21 στο 14′, 40-28 στο 16′, 52-40 στο 20′).
Σε αυτόν τον ρυθμό μάλιστα συνεχίστηκε ο εν λόγω αγώνας μέχρι και τα μέσα της 3ης περιόδου όταν μετά από ένα σχετικά πανομοιότυπο ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος, όπου οι γηπεδούχοι κινούσαν τα νήματα (56-46 στο 25′, 60-46 στο 26′), η αρμάδα από την Κεφαλονιά πήρε τα πάνω της και με ένα συγκλονιστικό επί μέρους της τάξης του 1-16 στα επόμενα οκτώ λεπτά (!) και με κύριο άξονα την αμυντική της αποτελεσματικότητα κατόρθωσε να επιστρέψει σε ένα ματς που έμοιαζε χαμένο μέχρι και πριν από λίγα λεπτά! Μέχρι και το 37′ δε το ντέρμπι καλά κρατούσε, με τον ΝΕΟΛ να εξακολουθεί να έχει στα χέρια του το μομέντουμ του ντέρμπι παραμονής μειώνοντας ακόμα και στο καλάθι (71-68) λίγο πριν το τέλος του αγώνα!

Ωστόσο, οι οικοδεσπότες βρήκαν πολλές λύσεις στη συνέχεια επιθετικά και με μερικά πραγματικά μεγάλα καλάθια -στα οποία ο ΝΕΟΛ δις δεν κατάφερε να ανταποδώσει- κατόρθωσαν να φτάσουν εν τέλει σε ένα σπουδαίας σημασίας ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 52-40, 62-54, 82-73