Κυριακή, Φεβρουαρίου 5

Πολύ μεγάλη νίκη ο ΝΕΟΛ 91-78 τον ΕΦΑΟ Ζωγράφου

Τεράστιας σημασίας νίκη για τον ΝΕΟΛ! Την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα φετινά ματς κόντρα στην ΕΦΑΟΖ (6-10) κατάφερε να πετύχει το μεσημέρι της Κυριακής (5/2) ο ΝΕΟΛ (5-10), ο οποίος λύγισε εντός έδρας με 91-78 την ομάδα του Ζωγράφου για την 16η στροφή του 1ου ομίλου της Β Εθνικής -κάνοντας έτσι ένα σημαντικό βήμα ακόμα και για την αποφυγή των Playouts έχοντας μάλιστα ακόμα και ένα ματς λιγότερο!

Μπορεί η επιθετική αποτελεσματικότητα των γηπεδούχων να κυμαινόταν σε τρομερά στάνταρ για ακόμα μια φορά στο σπίτι τους, καθότι σκοράροντας 10 πόντους στα τρία πρώτα λεπτά της συνάντησης αλλά και 34 μέχρι και την εκπνοή της 1ης περιόδου είχαν καταφέρει να αποκτήσουν σημαντικό κεφάλι στον πίνακα του σκορ (34-22 στο 10′), η ομάδα του Ζωγράφου δεν άργησε να βρει τα πατήματά της στην Κεφαλονιά και με ένα σύντομο αλλά ικανό 0-12 σερί μέχρι και το 13ο λεπτό να ισοφαρίσει σε 34-34!

Στη συνέχεια δε, ακόμα και αν αντίκρισε τον ΝΕΟΛ να ξεφεύγει και πάλι με 9 πόντους (45-36 στο 17′) έσφιξε την άμυνά της για τα καλά μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους και επιτρέποντας μόλις δύο πόντους σε αυτό το διάστημα κατόρθωσε να πάει στα αποδυτήρια μόλις στο -5 (47-42).

Μετά την ανάπαυλα όμως, ο ΝΕΟΛ δεν άργησε να ανακτήσει ξανά τα ηνία της αναμέτρησης και όντας ασταμάτητος μετά από πολλή ώρα στα της επίθεσης πετυχαίνοντας 27 ολόκληρους πόντους μόνο στην 3η περίοδο κατάφερε να σταθεροποιήσει το προβάδισμά του κοντά στην τάξη των 10 πόντων διαρκώς (54-44 στο 21′, 60-50 στο 25′, 74-63 στο 30′) μοιάζοντας πια με το ξεκάθαρο φαβορί του αγώνα!

Τα δεκάλεπτα: 34-22, 47-42, 74-63, 91-78

Διαιτητές: Τσακιράκη-Λογοθέτης- Λάμπος

ΝΕΟΛ (Καυκής): Χοτζάι, Μπρατσιάκος, Γεωργιάδης 13 (1), Καλδής 8 (1), Σούρλιτς 6 (1), Κοντούδης 9 (1), Κασπίρης 28 (8), Μαρούλης 5, Τρυφωνόπουλος 12, Τσιμίδης 5, Λαμπρόπουλος 1, Αγγελή 4.

ΕΦΑΟΖ (Βλάχος): Μαγκουνής 16 (2), Οικονόμου 15 (3), Κάππης 4, Γκίκας 2, Φίλιππας 4, Ροζακέας 2, Ευσταθιάδης 9 (1), Σοφρωνάς 19 (3), Καρέλλας, Μαργκολίν.

Πηγή:.basketblog.gr